O nas

80 lat Hokeja na Trawie na Śląsku i 50 – lecie Śląskiego Związku Hokeja na Trawie w Katowicach
Śląski Związek Hokeja na Trawie w Katowicach działa od 50-ciu lat lecz hokej na trawie był uprawiany na Śląsku już w latach 20-tych. W tym roku przypada 80-lecie działalności hokeja na trawie na Górnym Śląsku. Do czołówki krajowej zaliczał się wówczas Klub Hokeistów Siemianowice, który w roku 1927 zdobył mistrzostwo Polski by w roku 1930 powtórzyć ten sukces. Klub ten przez wiele lat działał samotnie na Śląsku a mecze przeważnie rozgrywał z drużynami z Bytomia (Beuthen 09) lub z drużynami wrocławskimi (Woldenburg VfB) na ich boiskach.
Rok 1946 jest początkiem rozkwitu hokeja na trawie w Polsce południowej. Reaktywuje się hokej na trawie w Siemianowicach, powstają sekcje w Gliwicach, Bielsku, Cieszynie i Sosnowcu.
W październiku 1949 roku powstaje Okręgowy Związek Hokeja na Trawie w Katowicach z siedzibą w prywatnym mieszkaniu gliwickiego działacza, a pierwszym prezesem został poznaniak Józef Wojtysiak.
W latach 50-tych powstają następne sekcje hokeja na trawie, a to:
AZS Katowice, AZS Częstochowa, Ogniwo Racibórz i Górnik Siemianowice. Rozpoczyna się rozwój hokeja na trawie, a Śląsk staje się drugim po Poznaniu silnym ośrodkiem hokeja w Polsce.
Drużyny naszego okręgu biorą udział w rozgrywkach wszystkich szczebli, które kończą się jak w sporcie bywa, raz sukcesem, innym razem niepowodzeniem.
Do czołowych drużyn naszego kraju od lat 50-tych do 90-tych należą H-KS Siemianowiczanka i AZS Katowice. Kluby te przez wszystkie lata od 1953 występowały w I lidze. Szczególnie te dwa kluby poszczycić się mogą licznymi osiągnięciami: HKS Siemianowiczanka 6 razy sięgała po tytuł halowego mistrza Polski, a 10 razy była vice mistrzem. AZS Katowice był 2 razy mistrzem, a 2 razy vice mistrzem Polski. W 1991 roku reprezentował Polskę na Uniwersiadzie w Anglii.
Drużyny młodzieżowe naszego okręgu na trwałe włączyły się do walki o pierwszeństwo na arenie ogólnopolskiej co zostało potwierdzone licznymi medalami mistrzostw Polski na trawie i w hali.
W roku 1980 powstają również drużyny żeńskie, które dały regionowi śląskiemu wiele powodów do radości uzyskując bardzo dobre wyniki sportowe w postaci kilku tytułów mistrzowskich na boisku i w hali. Twórcą śląskiego żeńskiego hokeja na trawie był Ryszard Twardowski z drużyną AZS-u Katowice.
Znacząco zapisała się również drużyna żeńska HKS Siemianowice. Zawodnicy i zawodniczki naszego okręgu występują w barwach narodowych wszystkich kategorii wiekowych stając się współautorami sukcesów reprezentacji Polski, propagując naszą dyscyplinę w kraju i zagranicą.
50 lat działalności to bogaty dorobek i doświadczenie przeżytych radości i sukcesów, lecz w sporcie są też chwile niepowodzeń i goryczy, chwile trudne, kłopoty finansowe.
W dniu dzisiejszym już wiele sekcji hokeja na trawie i klubów nie istnieje, zostały rozwiązane z powodu braku środków finansowych lub zmian organizacyjnych. Głównie w latach 90-tych zakończyły działalność hokejową tak zasłużone kluby jak: KS Budowlani Bielsko, KS Górnik Siemianowice, KKS Czarni Sosnowiec i Start Gliwice, a wcześniej kluby Krakowskie: RKS Garbarnia i KS Dąbski.
W tych latach powstały również nowe kluby, które rozpoczynały działalność na bazie UKS-ów: SKHT Bukacik Gliwice, UKS Mustangi Siemianowice, UKS Kometa Gliwice, UKS Ósemka Tarnowskie Góry i SKHT Panda Gliwice.
W chwilach jubileuszowych są również marzenia, a takim dla ŚlZHnT w Katowicach jest boisko o sztucznej nawierzchni, którego do chwili obecnej nie udało się zrealizować mimo wielu prób organizacyjnych w różnych miastach Śląska, zawsze zwyciężał brak środków finansowych. Mam skrytą nadzieję, że w najbliższych latach uda się nam rozegrać zawody na własnej sztucznej trawie.
Nie można zapomnieć przy tej okazji o ludziach społecznikach, Którzy swoją oddaną wieloletnią pracą dla ŚlZHnT byli i są współtwórcami jego licznych osiągnięć.
Chcę w tym miejscu przypomnieć tych, którzy nie doczekali tego jubileuszu:
Józef Wojtysiak – współzałożyciel OZHT i jego pierwszy prezes
Zbigniew Raczkowski – współzałożyciel OZHT i jego późniejszy prezes, działacz i sędzia
Józef Bratek – długoletni sekretarz i skarbnik OZHT, przewodniczący sekcji społecznej hokeja na trawie, działacz i sędzia
Leonard Borończyk – długoletni vice prezes OZHT, oddany działacz i sędzia
Bolesław Górak – długoletni sekretarz OZHT, działacz, wychowawca młodzieży i sędzia
Leopold Sokal – długoletni skarbnik i sekretarz OZHT, działacz i sędzia
Stanisław Waszkowski – współtwórca OZHT i jego działacz
Stanisław Myrta – zawodnik, działacz ŚlZHnT i sędzia
Piotr Lazar – działacz ŚlZHnT
Oraz tych, którzy pracowali i pracują na rzecz rozwoju tej dyscypliny przez 50 lat:
Tadeusz Socholik – długoletni prezes OZHT, prezes PZHT, członek FIH i FEH
Tadeusz Mazepa, Ryszard Karczak, Leszek Krawczyk, Józef Klayner, Józef Staniczek, Edward Sieroń, Ryszard Twardowski, Edward Olma, Jerzy Jezierski, Sylwester Micał i wielu innych.
W roku jubileuszu 50-lecia i roku milenijnym pragnę przekazać serdeczne pozdrowienia wszystkim działaczom trenerom i sędziom.
Pozdrawiam zawodniczki i zawodników oraz wszystkich sympatyków hokeja na trawie. Składam jednocześnie podziękowania wszystkim działaczom Zarządu ŚlZHnT Katowice za dotychczasową współpracę z życzeniami dalszych sukcesów sportowych i dalszego wytrwania w realizacji wspólnego celu jakim jest popularyzacja hokeja na trawie. Mam nadzieję że następne lata będą udane dla naszego regionu śląskiego, a sztuczna trawa nie będzie tylko marzeniem.

HISTORIA
1 lipca 1907 roku to dzień, który uznajemy za oficjalne narodziny polskiego hokeja na trawie. Nim doszło do tej imprezy, która odbyła się w tym dniu we Lwowie do Polski hokej na trawie docierał z różnych stron Europy. Najłatwiej niewątpliwie było w zaborze austriackim gdzie ludność polska miała nieco więcej swobody. To miało również swoje odbicie w sporcie. Wiadomym tego znakiem było działające we Lwowie Towarzystwo Zabaw Ruchowych oraz Towarzystwo Gimnastyczne „Sokół”. Ich działalności zawdzięczamy powstanie hokeja na trawie.
We Lwowie polskim działaczom sportowym z pomocą przyszedł czeski instruktor sportowy „Slavii” Praga – Karel Vopalecky.
Propagowanie hokeja na trawie zaczęto od zorganizowania we Lwowie kursu instruktorów we wrześniu 1917 r. I to Karel Vopalecky był pierwszym nauczycielem polskich hokeistów.
Uczestnik tego kursu Kazimierz Hemerling opracował pierwszy w Polsce przepisy gry w hokeja na trawie i lodzie, które wydano drukiem w 1907 r.
W latach 1907 – 1914 działały we Lwowie kluby hokejowe Czarnych, Lechii, Pogoni i Sokoła Macierzy. Oprócz mężczyzn grały również kobiety.
W początkowych latach 20-tego stulecia odbyła staże w angielskich szkołach grupa polskich nauczycielek. Po powrocie do kraju zaczęły organizować hokej na trawie we Lwowie i Krakowie. W czasie I wojny światowej na Woli Justowskiej w Krakowie trenowała drużyna żeńska „Wola”.
W roku 1916 przybył do Warszawy by rozpocząć studia zdolny niemiecki hokeista – żołnierz Maurycy Thisch. Pomógł zorganizować drużynę hokejową, a nawet dwie w Klubie Sportowym „Korona”. Mecze organizowano z okazji rożnych uroczystości.
Od 1920 roku następuje dalszy rozwój hokeja na trawie w Polsce.
W 1919 roku powstaje w Siemianowicach na Górnym Śląsku klub hokeistów. W 1920 roku „Czuwaj” Przemyśl, w 1922 roku Klub Łyżwiarski Poznań, w 1924 roku KS „Vita” Poznań i Poznańskie Towarzystwo Hokejowe.
W dalszych latach powstają dalsze kluby w tym również w Gnieźnie, Grodnie, Ostrowie Wlkp., Warszawie i Lubawie.
Do Poznania wrócił Alfons Drzewiecki, który z hokejem zapoznał się w Kilonii. Przywiózł spore doświadczenie. Jest niewątpliwie współtwórcą polskiego hokeja na trawie.
Powstałe kluby sportowe starały się prowadzić ożywioną działalność sportową.

RYS HISTORYCZNY POLSKIEGO HOKEJA NA TRAWIE
31 PAŻDZIERNIKA 1926 ROKU POWSTAŁ Polski Związek Hokeja na Trawie w Poznaniu. Klubami założycielskimi były: Warszawskie Towarzystwo Łyżwiarskie, Klub Łyżwiarski Poznań, KS ‘Vita” Poznań, KS „Lubawa” z Lubawy, KS „Kresovia” Grodno, KS „Grom” Chojnice, KS „Venetia” Ostrów Wlkp. Oraz Klub Hokeistów Siemianowice.
Pierwszym prezesem PZHT został por. Marian Grodzki. Urodził się 7.XII. 1895 roku w Brodnicy z ojca Leonarda i matki Heleny.
Był lekarzem medycyny, wojskowym, działaczem i dziennikarzem sportowym. Prezesem PZHT był w latach 1926 – 1928. Był kawalerem Krzyża Virtuti Militari. Jako prezes Związku ma wielkie zasługi w rozwoju polskiego hokeja na trawie.
W roku 1939 zostaje internowany do ZSRR do Starobielska. Na spisie jeńców tego obozu umieszczony jest pod nr 742. Zmarł w roku 1941, nie wiadomo jednak czy zmarł śmiercią naturalną czy nie.
20 luty 1927 – PZHT przyjęto w poczet członków zwyczajnych Związku Polskich Związków Sportowych.
24 – 25 wrzesień 1927 – Inauguracyjne mistrzostwa Polski w Poznaniu. Klub Hokeistów Siemianowice I Mistrzem Polski po dodatkowym meczu 1 listopada 1927 z Klubem Łyżwiarskim Poznań.
5 marca 1928 – PZHT przyjęty do Międzynarodowej Federacji Hokeja na Trawie (FIHG) jako 11 jej członka.
31 marca 1929 – prezesem PZHT zostaje wybrany mjr Stanisław Fedorczuk, którego zasługą jest to, że w 1929 r. Rozegrane zostały dwa pierwsze oficjalne mecze Międzypaństwowe repr. Polski. Funkcję pełnił Krótko.
23 czerwiec 1929 – Pierwszy mecz międzypaństwowy repr. Polski W Poznaniu nasza repr. Przegrała z Czechosłowacją 0:4 , (0:1). W następnym dniu poznańska Lechia remisuje z tą samą repr. Czechosłowacji.
1932 – 1934 – W PZHT lata kryzysu i praca związku zamiera.
3 marca 1935 – Na walnym Zjeździe PZHT prezesem PZHT wybrany zostaje Kpt. Tadeusz Baczyński.
1938 – PZHT zrzesz 491 zawodników z 9 klubów. Były to: „Stella” Gniezno, KPW Gniezno, WKS Poznań, „Czarni” Poznań, „Warta” Poznań, „Zuchowaci” Poznań, KH Siemianowice, „Ognisko” Siemianowice i „Victoria” Września.
1939 – 1945 – II Wojna Światowa. PZHT przerywa działalność. W czasie wojny hokej polski ponosi ciężkie straty.
15 września 1945 – Pierwsze po wojnie wybory władz PZHT. Prezesem zostaje wybrany Sobiesław Paczkowski.
1946 – „Lechia” Poznań pierwszym mistrzem Polski po wojnie.
1949 – Pierwsze mistrzostwa Polski juniorów. Mistrzami młodzi „Kolejarze” z Gniezna przed „Stalą Poznań, „Stellą” Gniezno i „Stalą” Siemianowice.
1950 – Powołano do życia ligę hokejową.
Lipiec 1950 – Likwidacja polskich związków sportowych.PZHT przeniesiono do GKKF w Warszawie. Sekcja Społeczna Hokeja na Trawie GKKF istniała w stolicy Do roku 1957.
16 – 25 lipiec 1952 – Debiut na olimpiadzie w Helsinkach. Szóste miejsce na igrzyskach należy uważać za sukces.
5 – 10 sierpień 1955 – II Międzynarodowe Igrzyska Młodzieży i Studentów w Warszawie. Polacy za Indiami, a przed Austrią, Egiptem, Czechosłowacją i Irlandią.
14 wrzesień 1958 – na kongresie FIH w Amsterdamie Józef Wojtysiak wybrany członkiem Rady FIH. Piastował tą funkcję do roku 1968.
4 październik 1959 – w finałowym meczu Pucharu Europy w Poznaniu Polska wygrywa z Egiptem 4 : 1 (2 :0).
29 sierpień – 3 wrzesień 1960 – drugi start w igrzyskach olimpijskich w Rzymie. 12 miejsce, gdyż nie braliśmy udziału w rozgrywkach o miejsca 9 – 12 ze względu na wcześniejszy wyjazd z Rzymu.
1961 – pierwsze rozgrywki halowe seniorów. Zwycięzcą zostaje „Grunwald” Poznań.
Kwiecień 1965 – PZHT ustanawia Odznakę Honorową dwustopniową (złotą i srebrną).
Wrzesień 1967 – Tadeusz Socholik wybrany do komitetu Europejskiego Hokeja na Trawie. Jest to ciało 3 osobowe: Przewodniczący Pablo Negre (Hiszpania) Maurice Fraikin (Belgia) – sekretarz.
22 październik 1967 – rada FIH na swoim posiedzeniu w Londynie przyznaje PZHT zaszczytne wyróżnienie Cup Leautey na rok 1967.
1969 – na I Kongresie FEH w Cardiff Tadeusz Socholik wybrany zostaje członkiem egzekutywy Federacji Europejskiej.
Wrzesień 1970 – Na Kongresie FIH członkiem jej Rady wybrany Zostaje Tadeusz Socholik.
1970 – pierwsze mistrzostwa Polski w żeńskim wydaniu hokeja halowego. Mistrzyniami zostały zawodniczki Polonii Wrocław.
1 lipiec 1971 – stan PZHT na ten dzień wynosił 5 Okręgowych Związków Hokeja na Trawie: Poznań, Katowice, Wrocław, Toruń i Kraków. Stan sekcji hokeja wynosił 27.
26 sierpień – 11 wrzesień 1972 – trzeci start w Igrzyskach Olimpijskich w Monachium. Nasza reprezentacja wywalczyła 11 miejsce. Trenerem reprezentacji był Wojciech Paczkowski.
2 – 11 maj 1974 – II Mistrzostwa Europy mężczyzn w Madrycie. Sukces naszej repr. – zajęliśmy 5 miejsce.
18 marzec – 2 kwiecień 1975 – pierwszy start w Mistrzostwach Świata w Malezji bez sukcesu. Nasza repr. zajmuje 10 miejsce.
1976 – pierwsze mistrzostwa Polski seniorek na trawie. Pierwszym mistrzem „Polonia” Środa Wlkp.
24 –26 wrzesień 1976 – 50 lecie PZHT. W uroczystościach uczestniczyli prezydent FIH – Rene Frank i sekretarz generalny FIH – Etienne Glichitc-h. W turnieju z tej okazji nasi zajmują I miejsce Przed NRD, Holandią i Francją.
22 wrzesień – 2 październik 1977 – I Turniej Interkontynentalny w Rzymie. Piękny sukces Polaków – zajmujemy I miejsce przed Irlandią.
18 marzec – 2 kwiecień 1978 – na IV Mistrzostwach Świata w Buenos Aires (Argentyna) zajmujemy 9 miejsce.
Kwiecień 1978 – kryzys w PZHT. Zarząd zawiesza działalność. Prezes Wacław Taterka podaje się do dymisji.
3 maj 1978 – prezesem PZHT zostaje wybrany Antoni Karwacki wielce zasłużony działacz, a obecnie Prezes Honorowy PZHT.
2 – 10 wrzesień 1978 – II Mistrzostwa Europy w Hanowerze. Polacy zajmują V miejsce.
20 – 31 lipiec 1980 – Igrzyska XXII Olimpiady w Moskwie. Mężczyźni zajmują IV miejsce na 6 startujących Drużyn, a kobiety w pierwszym starcie na Igrzyskach zajmują ostatnie 6 miejsce.
29 grudzień – 12 styczeń 1982 – Mistrzostwa Świata w Bombaju (Indie) nasza drużyna zajmuje 8 miejsce. Były to ostatnie mistrzostwa rozegrane na nawierzchni naturalnej.
18 – 28 sierpień 1983 – IV Mistrzostwa Europy seniorów w Amstelveen (Holandia). Pierwszy raz rozegrano Mistrzostwa na sztucznej nawierzchni. Nasza repr. Zajmuje IX miejsce.
28 lipiec – 12 sierpień 1984 – igrzyska w Los Angeles
20 listopad 1984 – zmarł Sobiesław Paczkowski, współzałożyciel PZHT, jego Prezes, wybitny szkoleniowiec, działacz i nieoceniony przyjaciel. Zarząd PZHT ustanowił wyróżnienie im. Sobiesława Paczkowskiego.
22 – 24 luty 1985 – srebrny medal repr. młodzieżowej w Halowych Mistrzostwach Europy w Wiedniu.
11 – 20 październik 1985 – III miejsce repr. seniorów w 3 Turnieju Interkontynentalnym w Barcelonie.
1985 – Reprezentacja Polski kobiet czyni wyraźne postępy. W tym roku Polska pokonała Czechosłowację 3 : 2 i 4 : 1, Włochy 3 : 0, Szwajcarię 3 : 0 oraz Austrię 1 : 0. Zasługa w tym trenerów Tadeusza Marca, Ryszarda Twardowskiego i Andrzeja Wybieralskiego.
5 – 18 październik 1986 – Mistrzostwa Świata w Londynie. Reprezentacja Polski wywalczyła 8 miejsce.
20 –29 sierpień 1987 – Mistrzostwa Europy w Moskwie. Nasza drużyna zdobyła dobre 5 miejsce.
6 – 15 lipiec 1989 – odbywa się Puchar Interkontynentalny w Medison (USA) gdzie zajmujemy 7 lokatę.
26 maj 1991 – Walne Zgromadzenie wybiera Prezesem PZHT Jerzego Smorawińskiego.
13 – 23 czerwiec 1991 – Mistrzostwa Europy w Paryżu. Zajmujemy miejsce gorsze od poprzednich mistrzostw bo kończymy na 8 miejscu.
18 – 29 sierpień 1993 – Turniej Interkontynentalny w Poznaniu. Po skandalicznie słabej grze nasza repr. zajmuje 12 miejsce, to jest ostatnie. Jasnym punktem tej imprezy było to, że z tej okazji oddane zostało oficjalne do gry boisko o sztucznej nawierzchni. Boisko bardzo pięknie się prezentujące, którego powstania ojcem jest Prezes Jerzy Smorawiński.
17 – 26 sierpień 1955 – Mistrzostwa Europy w Dublinie (Irlandia) Na tych mistrzostwach zajmujemy 6 miejsce.
4 – 15 marzec 1997 – Puchar Interkontynentalny w Kuala Lumpur (Malezja) w którym kończymy rozgrywki na 4 miejscu.
1 kwiecień 1998 – zmarł nagle Edmund Kraczek. Był kronikarzem PZHT od roku 1963. Polski hokej na trawie zawdzięcza Edmundowi Kraczkowi bogatą dokumentację i jej opracowanie. Był oddanym przyjacielem.
21 – 31 maj 1998 – Mistrzostwa Świata w Utrechcie (Holandia). Repr. drużyna polska niestety zawodzi i po mało Skutecznej grze ląduje na 12 miejscu.
Do kwietnia 1999 roku repr. Polski rozegrała 590 meczy, wygrywając 258, remisując 87 razy i przegrywając 245 razy. Bilans zdobytych i straconych bramek jest dodatni i wynosi 1160 : 1123. Jej trenerami i twórcami znacznych sukcesów byli: Józef Wojtysiak, Sobiesław Paczkowski, Wojciech Paczkowski, Witold Ziaja, Marek Cichy, Jerzy Czajka i Mariusz Kubiak.
Historię PZHT nie tworzy jednak sama reprezentacja i jej działacze Zarządu PZHT chociaż nie jest to do końca prawda ale również Kluby zrzeszone w PZHT oraz ich zawodnicy, sędziowie i działacze.
Należy wymienić chociaż niektórych z działaczy wielce zasłużonych dla PZHT.
W okresie przedwojennym byli to: bracia Sobiesław i Tadeusz Paczkowscy, Alfons Drzewiecki, Marian Grocki, Engel de Vaux, Henryk Dembiński, Aleksander Brodniewicz, Tadeusz Baczyński, Czesław Gruszkiewicz, Stanisław Fedorczuk, Stanisław Broniarz, Mieczysław Szczepański, Czesław Turowski, Czesław Wizner, Roman Ziaja, Robert Koś, Stanisław Kot, Gerard Cziba, Witold Kempf, Stanisław Palankiewicz, Feliks Maciejak i Marian Grotowski.
W okresie powojennym to: Alfons Drzewiecki, Sobiesław Paczkowski, Tadeusz Baczyński, Zenon Kurowski, Antoni Karwacki, Józef Wojtysiak, Tadeusz Socholik, Zygmunt Piękniewski, Marian Jenek, Leopold Janicki, Andrzej Żołądkowski, Jerzy Smorawiński, Włodzimierz Krzyżaniak, Marek Cichy, Bernard Czajka, Zygmunt Pawlicki, Jan Malik, Andrzej Pieścicki, Edmund Kraczek, Kazimierz Dąbrowski, Marian Grotowski, Klemens Maciaszczyk, Leopold Sokal, Czesław Olejnik, Wacław Rosada, Leszek Krawczyk, Wojciech Kowalski, Zenon Kończak, Marian Tyczyński, Zdzisław Maciejewski, Tadeusz Marzec, Leonard Borończyk, Feliks Maciejak, Józef Olejniczak, Zygmunt Staniszewski, Wojciech Paczkowski, Władysław Dudka, Janusz Kempf, Jacek Nikisz, Grzegorz Mulkowski, Mateusz Wojciechowski, Andrzej Kuczyński, Tadeusz Mazepa, Henryk Trojanowski, Witold Fater, Stanisław Piwowarski, Alfons, Henryk i Jan Flinikowie, Ryszard Marzec, Narcyz Maciaszczyk, Stefan Otulakowski, Witold Ziaja, Zdzisław Wojdylak, Tadeusz Adamski, Józef Wybieralski, Leszek Hensler i wielu innych nie wymienionych.
Zasłużonymi dla hokeja żeńskiego są: Tadeusz Marzec, Zdzisław Maciejewski, Henryk Trojanowski, Jan Malik, Jacek Nikisch, Paweł Adamkiewicz, Marek Bojczuk, Ryszard Twardowski, Andrzej Chardy, Tatiana Chojnacka, Mirosław Danielczyk, Tadeusz Droździkowski, Zygmunt Dzierzyk, Alfons Flinik, Małgorzata Gajewska-Polewczak, Wiesław Gniewek, Janusz Grudzień, Antoni Jakubiec, Jerzy Jankowski, Grzegorz Janota, Eugeniusz Janiusiewicz, Jan Jarosz, Antoni Karwacki, Stanisław Kasprzyk, Józef Kłodkowski, Radosław Kossakowski, Danuta Kowalska, Wiesław Lieske, Alfons Małecki, Marian Małkowiak, Janusz Michałowski, Jerzy Mikulski, Zygmunt Piasecki, Ewa Piątkowska, Stanisław Piwowarski, Ryszard Sarna, Tadeusz Staśkowiak, Marek Trościańczyk, Anna Trzaskawa, Włodzimierz Twardzik, Tadeusz Wasilewski, Adam Waza, Dorota Witos, Andrzej i Jerzy Wybieralscy, Hubert Rojczyk.

Lata 1919 – 1939 na Górnym Śląsku
Początki hokeja na trawie na Śląsku sięgają roku 1919, kiedy to w Siemianowicach Śl. Powstał pierwszy na Górnym Śląsku polski klub hokeja na trawie. W pierwszym okresie przed uzyskaniem przez Polskę Górnego Śląska nosił nazwę Verein fűr Bewegungsspiele.
Źródła niemieckie podają nazwę „Rasen und Wintersport” jak również inną „Hockey Club” Laurahűtte.
Organizatorami tego klubu byli: Roman Ziaja, Robert Koś i Stanisław Kot.
Początki tej dyscypliny na Śląsku natrafiały na liczne trudności. Głównymi przyczynami tych kłopotów są: Brak środków finansowych (okres powojenny) oraz odpowiedniego sprzętu. Mała popularność hokeja wśród miejscowego społeczeństwa była powodem małych wpływów z urządzanych meczy.
Pierwsze mecze rozgrywane były początkowo na łąkach, później w Parku Pszczelnik i na boisku klubu sportowego Iskra.
W skład pierwszej drużyny hokeja na trawie, która przystąpiła do rozgrywania meczy weszli: Roman Ziaja, Gerard Cziba, Leon Polok,
Edward Sojka, Malinowski, Kirchner, Maksymilian Brol, Bracia Jakobsen, Malordy, Kőnig, Franciszek Sojka, Uhe,Ryszard Bohn, Turm, Potempa, Imiołczyk, Błaszczyk, Kowolik i Paczyna.
Początkowo oprócz drużyny seniorów zorganizowano także drużynę młodzieżową, która występowała przed meczem swoich starszych kolegów.
Z uwagi na to że na Górnym Śląsku nie było innych polskich drużyn hokeja na trawie, mecze były często rozgrywane z zagranicznymi przeciwnikami z Wrocławia, Wiednia i Czechosłowacji. Występy miały przeważnie miejsce na boiskach przeciwników. Gro wydatków związanych z wyjazdami pokrywali sami zawodnicy, ponieważ klub był biedny.
W 1922 roku w odzyskanej części Górnego Śląska przez Polskę zaczęły rozwijać się polskie organizacje sportowe. Jednym z takich klubów, był klub z Siemianowic, który teraz przyjął nazwę Klub Hokeistów Siemianowice. Jedenastka siemianowicka rozgrywała liczne mecze i brała udział w turniejach z udziałem drużyn zagranicznych, szczególnie z Wiednia, Hamburga, Lipska, Wrocławia i Bytomia. Z tymi klubami rozgrywali siemianowiczanie mecze często zwycięskie.
Oprócz hokeja na trawie uprawiano w klubie także inne dyscypliny sportu: tenis, hokej na lodzie i lekkoatletykę.
W roku 1926 zorganizowano przy KH Siemianowice żeńską drużynę hokeja na trawie. Już w następnym roku dziewczęta rozgrywają pierwsze mecze z zespołem Beuthen 09.
Czołowymi zawodniczkami drużyny żeńskiej były: Kornas, Kurzaj, Grzonka, Pojda, Mika, Polok, Cziba, Makosz i Kowol.
Podczas finałów mistrzostw Polski drużyn męskich, które rozegrano w Poznaniu w dniach 24 i 25 września 1927 roku udział brało sześć zespołów. Rozgrywki toczyły się w dwóch grupach. Zwycięzcom grupy I został Klub Łyżwiarski z Poznania.
Na pierwszym miejscu grupy II uplasowała się jedynastka KH Siemianowice. W finale spotkały się najlepsze drużyny mistrzostw; KŁ Poznań i KH Siemianowice. Mimo obustronnych wysiłków i dogrywki uzyskano wynik 1 : 1 (0 : 1). W 20 minucie prowadzenie dla górnoślązaków uzyskuje Edward Sojka. Wyrównującą bramkę zdobył Leśniak. Ponieważ spotkanie nie wyłoniło zwycięzcy PZHT zarządził rozegranie drugiego meczu. Odbył się on 1 listopada 1927 roku również w Poznaniu . Tym razem pełne zwycięstwo odniósł Klub Hokeistów z Siemianowic. Wynik 3 : 1 (3 : 1) przesądził, że tytuł mistrza Polski powędrował na Górny Śląsk. Bramki dla zwycięzców zdobyli: Franciszek Jarczyk (2) i Mais (1), dla KŁP bramkę zdobył Aleksander Brodniewicz.
Mistrzostwa Polski dla KH Siemianowice zdobyli Ignacy Mazurek, Jerzy Jarczyk, Roman Koszera, Edward Sojka, Jerzy Hoffmann, Tadeusz Paczkowski (Poznań), w tyle: Malordy, por. Marian Grodzki (Prezes PZHT), Wierzbicki (Poznań), Stefan Pollok, Mais, Sobiesław Paczkowski (Poznań), Ksiuszczyk, Wilhelm Koehler, Leon Polok i Gerard Cziba.
Drugim Śląskim klubem hokejowym był Katowicki Klub Hokejowy utworzony na początku 1927 roku.
19 listopada 1927 roku odbyło się Walne Zgromadzenie Katowickiego Klubu Hokejowego na którym przyjęto statut klubu i wybrano Zarząd w składzie: prezes red. Bernstok, vice prezes Tadeusz Paczkowski, sekr. Englender i skarbnik Karas. Komisję rewizyjną stanowili Nogaj, Tetzlof i Harlender.
Przy tworzeniu sekcji hokeja na trawie dopomógł znany zawodnik poznański red. Tadeusz Paczkowski. KKH rozegrał kilka spotkań, między innymi zremisował 1 : 1 (0 : 0) z Poznańskim Towarzystwem Hokejowym. Brak konkretnych danych uniemożliwia odtworzenie dalszych losów tej sekcji.
W roku 1928 Klubowi Hokeistów Siemianowice nie udało się obronić zdobytego tytułu. KH Siemianowice wywalczyło III lokatę w rozegranych mistrzostwach Polski w Ostrowie Wlkp. W dniach 29 i 30 września 1928.
23 czerwca 1929 roku swój pierwszy mecz międzypaństwowy rozgrywa repr. Polski z repr. Czechosłowacji czołową drużyną starego kontynentu. Czesi pokonali repr. Polski 4 : 0 (1 : 0).
W repr. Polski wystąpiło pięciu zawodników KH Siemianowice, a byli to: Wilhelm Koehler, Paweł Soboszczyk, Edward Sojka, Franciszek Jarczyk i Ksiuszczyk.
III mistrzostwa Polski rozegrano w dniach 4, 5, 6 października 1929 roku w Poznaniu. Drużyna z Siemianowic przyjechała w drugim dniu rozgrywek i nie została dopuszczona do gry.
Rok 1930 okazał się szczęśliwy dla śląskiego hokeja. Finały mistrzostw Polski rozegrano w dniach 4 i 5 października 1930 roku systemem pucharowym w Poznaniu. W finale KH Sieminowice pokonał „Lechię” Poznań 1 : 0 (0 : 0). Decydującą bramkę zdobył Turczyk.
W roku 1931 drużyna siemianowicka nie staneła do zawodów i tytuł zdobywa „Lechia” Poznań bez gry.
Lata 1932 – 1934 to lata słabej działalności PZHT, kluby nie respektowały otrzymywanych poleceń, a PZHT nie przejawiała większej aktywności. Kryzys polegał przede wszystkim na tym, że PZHT nie było w stanie przeprowadzić mistrzostw Polski we wszystkich tych latach. Drużyna Klubu Hokeistów Siemianowice mimo kryzysu rozgrywa mecze przeważnie z drużynami niemieckimi.
Trzecim klubem uprawiającym hokej na trawie na Śląsku było założone w 1934 roku „Ognisko” z siedzibą w Siemianowicach.
Założycielem i zawodnikiem nowego klubu był Jerzy Opiela. Razem z nim barw :Ogniska” bronili: Antoni Broda, Roman Cibis, Herbert Dziuba, Jerzy Jarczok, Paweł Kempa, Rudolf Krupanek, Franciszek Langford, Roman Matejaszczyk, Kazimierz Mazik, Zygmunt Milczarek, Franciszek Radost, Józef Wanot, Józef Wuzik i Alfred Zaft.
W roku 1935 KH Siemianowice ani też „Ognisko” nie uczestniczą w mistrzostwach Polski.
W roku 1936 mistrzostwa kraju rozgrywane były w dwóch grupach półfinałowych. KH Siemianowice uczestniczył w grupie II mając za przeciwników dwa zespoły poznańskie Wartę i KH Czarni.
Drużyna z Siemianowic od razu była na straconej pozycji, gdyż w jednym dniu (4. X. 36) po uciążliwej podróży musiała grac z obu przeciwnikami i odpadła.
17 października 1936 roku odbył się mecz finałowy pomiędzy jedynastkami Wojskowego Klubu sportowego i KH Czarni. Mistrzostwo zdobyli wojskowi wynikiem 1 : 0 (0 : 0).
5 września 1937 roku „Ognisko” Siemianowice wygrywa u siebie z aktualnym vice mistrzem Polski KH Czarni 1 : 0.
19 września 1937 roku wygrywa z miejscowym rywalem KH Siemianowice również 1 : 0.
W 1937 roku mistrzostwa Polski przeprowadzono w trzech grupach.
Do finału, który rozegrano 23 i 24 października 1937 zakwalifikowały się: KH Siemianowice , Stella Gniezno, WKS Poznań i KH Czarni.
Finał rozegrano systemem pucharowym. Mistrzem zostają zawodnicy KH Czarni Poznań.
W 1938 roku mistrzem zostaje WKS Poznań. II wojna światowa przerywa dalsze działanie PZHT.

JUBILAT – Śląski Związek Hokeja na Trawie, były Okręgowy Związek Hokeja na Trawie
Na przełomie lat 1947/1948 przybył do Gliwic Józef Wojtysiak znany działacz poznański. W Gliwicach rozpoczął pracę w Biurze Sprzedaży Farb i Lakierów. Poza pracą zawodową zajął się organizowaniem życia sportowego – hokejowego na Śląsku. Był bowiem pełnomocnikiem Polskiego Związku Hokeja na Trawie i jego zadaniem było utworzenie na Śląsku delegatury PZHT. Siedziba PZHT mieściła się w Poznaniu.
Wkrótce utworzono delegaturę , a w jej skład weszli: Józef Wojtysiak, Zbigniew Raczkowski, Piotr Krupski.
Do chwili przybycia na Śląsk Józefa Wojtysiaka istniała tu tylko od 1946 roku jedna sekcja hokeja na trawie, a mianowicie KH Siemianowiczanka w Siemianowicach, klub był kontynuatorem przedwojennego Klubu Hokejowego Siemianowice. W ciągu lata i jesieni roku 1948 przy wydatniej pomocy Józefa Wojtysiaka powstaje w lipcu 1948 roku sekcja hokeja na trawie przy KS Budowlani Bielsko-Biała, a 13 listopada 1948 roku sekcja przy KS „Piast” Gliwice.
Siemianowiczance przybyli nowi rywale w walce sportowej.
Pierwszy mecz hokeja na trawie po drugiej wojnie na Śląsku rozegrano w Gliwicach jesienią 1948 roku, a przeciwnikiem Piasta był Cukrowniczy Klub Sportowy ze Środy Wlkp. Sędziami tego meczu byli Józef Wojtysiak i Zbigniew Raczkowski.
Już jesienią 1948 powołano do życia Śląski Okręgowy Związek Hokeja na Trawie z siedzibą w Gliwicach. Założycielami były kluby : Siemianowiczanka, „Piast” Gliwice oraz „Budowlani” Bielsko.
W skład zarządu weszli: Józef Wojtysiak (prezes), Herbert Dziuba, Stefan Pollok, Zbigniew Raczkowski (sekretarz), Piotr Krupski (skarbnik) i Stanisław Waszkowski.
Pierwsze mecze towarzyskie repr. śląska rozegrała w dniach 8 i 9 maja 1949 roku w Gnieźnie ulegając Gnieznu 0 : 6 (0 : 4), a w dniu następnym ulegając Poznaniowi 4 :1 (1 : 1). Bramkę dla Katowic zdobył Ernest Ziaja.
Dnia 20 maja 1949 roku utworzona została w Cieszynie przy tamtejszym Ogniwie – Piast sekcja hokeja na trawie. Kierownikiem został Stanisław Waszkowski, a Józef Dybał sekretarzem. Dużą pomoc przy organizacji okazał Józef Wojtysiak. Dobre wyniki nowopowstałej sekcji pozwoliły zgłosić drużynę do rozgrywek I ligi która po raz pierwszy wystartowała w Polsce w 1950 roku. Oprócz „Ogniwa” Cieszyn w rozgrywkach uczestniczyli „Budowlani” Bielsko i „Piast” Gliwice.
16 sierpnia 1950 roku repr. Śląska przegrywa w Gliwicach z repr. Pragi 0 : 4 (0 : 1).
Reprezentacja Śląska: Oskar Kasse, Józef Wojtysiak (dwaj pierwsi sędziowie), Lesław Borecki, Józef Konwalik, Leonard Borończyk, Herbert Horzela, bramkarz czeski, Tadeusz Socholik, Ryszard Karczak, Herbert Cuber, N/N, Eryk Koenig, Zbigniew Raczkowski, Zenon Didkowski i Józef Sznajder.
W roku 1950 w rozgrywkach o wejście do ligi duży sukces odniosła „Stal” Siemianowice zajmując I miejsce. Wyprzedziła „Ogniwo” Gniezno, „Spójnię” Bydgoszcz i „Gwardię” Bydgoszcz.
W styczniu 1951 roku grupa zapaleńców zakłada sekcję hokeja na trawie przy Akademickim Związku Sportowym w Katowicach.
19 września 1952 roku powstaje sekcja hokeja na trawie przy KS „Górnik” Siemianowice.
W latach 1950 – 1989 drużyny śląskie uzyskiwały znaczące sukcesy i przyzwoite wyniki.
Były wzloty i upadki śląskiego hokeja ale wytrwałością i uporem oraz ofiarną pracą działaczy, szkoleniowców i zawodników śląski hokej na trawie wpisał się w historię Polskiego Związku Hokeja na Trawie.
W latach 70-tych rozszerzono działalność o zespoły żeńskie, które też zapisały ładne karty o czym świadczą osiągnięcia AZS Katowice i HKS Siemianowiczanka.
Przy okazji jubileuszu warto wspomnieć przynajmniej o najbardziej zasłużonych działaczach naszego okręgu: Leonard Borończyk, Józef Bratek, Bolesław Górak, Jan Hamerski, Herbert Cuber, Jerzy Jezierski, Ryszard Karczak, Józef Klayner, Leszek Krawczyk, Henryk Kubara, Ryszard Twardowski, Edward Legierski, Rudolf Legierski, Tadeusz Mazepa, Andrzej Miśkiewicz, Edward Olma, Piotr Panak, Tadeusz Pawłowski, Rudolf Płaza, Joahim Polok, Stefan Pollok, Zbigniew Raczkowski, Tadeusz Socholik, Józef Staniczek, Leopold Sokal, Adam Tarnawski, Stanisław Waszkowski, Edward Sieroń, Stanisław Skrzypiec, Jacek Guzy, Bożena Kowal, Józef Wojtysiak i inni.

Członkowie władz międzynarodowych hokeja na trawie wywodzący się z terenu Śląska
Europejska Federacja Hokeja (FEH) – Dublin
1969 – 1997 Tadeusz Socholik – członek egzekutywy FEH, współzałożyciel FEH.
1996 – 1998 Andrzej Miśkiewicz – Komisja Młodzieżowa FEH – przedstawiciel PZHT.
Międzynarodowa Federacja Hokeja (FEH) – Bruksela
1970 – 1995 Tadeusz Socholik – członek rady FIH

Członkowie władz (zarządu) Polskiego Związku Hokeja na Trawie wywodzący się ze Śląska
1947 – 1951 Józef Wojtysiak – członek
1954 – 1956 Leszek Krawczyk – Komisja Młodzieżowa
1956 – 1957 Leszek Krawczyk – Komisja Propagandy Zbigniew Raczkowski – Komisja Sprzętu i Urządzeń.
1957 – 1959 Tadeusz Gregorczyk – członek Zbigniew Raczkowski – członek
1959 – 1961 Józef Bratek – Opiekun OZHT Katowice Zbigniew Raczkowski – Opiekun OZHT Kraków
1961 – 1963 Herbert Cuber – członek Tadeusz Socholik – członek, Leszek Krawczyk – Komisja Rewizyjna (przewodniczący), Leonard Borończyk – Komisja Rewizyjna (vice)
1963 – 1965 Zbigniew Raczkowski – kronikarz Tadeusz Mazepa – członek, Tadeusz Socholik – członek, Leszek Krawczyk – komisja Rewizyjna (przewodniczący).
1965 – 1967 Leonard Borończyk – członek Tadeusz Socholik – członek, Leszek Krawczyk – Komisja Rewizyjna (przew.).
1967 – 1969 Leonard Borończyk – członek Tadeusz Socholik – członek
1969 – 1971 Tadeusz Socholik – członek
1971 – 1973 Tadeusz Socholik – członek
1937 – 1976 Tadeusz Socholik – vice prezes do spraw organ. Zbigniew Raczkowski – członek, Leopold Sokal – komisja Rewizyjna (vice przew.)
1976 – 1978 Tadeusz Socholik – vice prezes ds. organ., Leonard Borończyk – członek, Edward Olma – członek
1978 – 1980 Tadeusz Socholik – vice prezes ds. organ., Leonard Borończyk – Komisja Rozwoju Hokeja, Edward Olma – Komisja Wychow. I Dyscypliny
1980 – 1984 Tadeusz Socholik – vice prezes ds. organ., Józef Bryś – członek
1984 – 1988 Tadeusz Socholik – vice prezes ds. organ., Piotr Panak – Komisja Młodzieżowa, Józef Klayner – Komisja Realizacji Uchwał, Bożena Kowal – opiekun OZHT, Leopold Sokal – Komisja Rewizyjna (Vice Przewodniczący).
1988 – 1991 Tadeusz Socholik – Prezes, Andrzej Miśkiewicz – komisja Kontroli Uchwał

W tym okresie zarząd wyłonił ze swego grona Prezydium w skład którego wszedł Tadeusz Socholik jako prezes.
1991 – 1992 Andrzej Miśkiewicz – członek, Tadeusz Socholik – członek
1992 – 1996 Grzegorz Janota – Komisja Kobiet, Józef Wilczok – Kolegium Sędziów, Andrzej Miśkiewicz – Komisja Statutowo-Regulaminowa
1996 – 2004 Andrzej Miśkiewicz – członek
2004 – 2008 V-ce Prezes PZHT
2009 – 2011 Pełnomocnik Prezesa do spraw hokeja kobiet
1996 – Jerzy Mielcarek – Komisja Rewizyjna (członek)

W okresie 50-lecia godność prezesa OZHT piastowali:
1948 – 1950 Józef Wojtysiak
1950 – 1951 Zygmunt Malinowski
1951 – 1954 Zbigniew Raczkowski
1954 – 1956 Józef Bratek
1956 – 1959 Zbigniew Raczkowski
1960 – 1988 Tadeusz Socholik
1988 – 2006 Andrzej Miśkiewicz
2006 – 2012 Mariusz Kozieł
2012 Andrzej Miśkiewicz

Sekcja Hokeja na Trawie Klubów należących do Okręgowego, a obecnie Śląskiego Związku Hokeja na Trawie.

HKS Siemianowiczanka
Sekcja powstała w roku 1946. Wspólzałożycielami byli: Stefan Pollok, Ernest Ziaja, Rudolf Płaza i Herbert Dziuba.
Z nazwisk jej założycieli należałoby uważać, że została reaktywowana przedwojenna sekcja Klubu Hokeistów z Siemianowic.
Pierwszy skład drużyny oparty był na zawodnikach, którzy grali w okresie międzywojennym. Należeli do nich: Stefan Pollok, Ernest Ziaja, Artur Ziaja, Herbert Dziuba, Jerzy Jarczok, Kaliga i inni już powojenni z Kazimierzem Pyrasem na czele.
W 1952 roku laskarze jako mistrz Śląska reprezentowali okręg w finałach mistrzostw Polski, w których wywalczyli tytuł vice mistrza Polski. Był to ogromny sukces jedenastki z Siemianowic. Zawodnicy z końca lat 60-tych: Edward Sieroń, Płaszczymąka, Tadeusz Socholik, Marian Bartoszek, Antoni Janta, Joachim Polok, Tadeusz Sieroń (kierownik), „Holdek” Choroba.
Klęczą od lewej: Kazimierz Pyras, Norbert Stefanik, Wacław Kubac, Bogumił Bartodziej i Marian Janota.
Końcowa tabela przedstawiała się następująco: Spójania Gniezno, Stal Siemianowice ( bo pod taką nazwą grali), Stal Poznań i Kolejarz Toruń.
Autorami tego sukcesu byli: Herbert Cuber, Alfred Pasoń, Jan Jochym, Witold Dziurowicz, Herbert Horzela, Stanisław Jończyk, Ryszard Wacław, Ernest Pietrzyk, Zenon Dzidkowski, Józef Wacław, Józef Sznajder i Ernest Ziaja.
Rok później pierwsza drużyna awansuje do ekstra klasy, której na przestrzeni lat 1953 – 1988 zajmuje czołowe lokaty powtarzając w roku 1970 swój sukces zdobywając powtórnie vice mistrzostwo Polski.
Dużym sukcesem było zdobycie w roku 1960 przez pierwszą drużynę Pucharu PZHT. Klub wyszkolił również dobrych juniorów, którzy przysporzyli klubowi wiele sławy. Pierwszy tytuł mistrza Polski wywalczyli w 1956 roku.
Tytuł mistrzowski wywalczyli: Emilianowicz, Marian Janota, Weintrit, Edward Sieroń, Marian Gieracz, Jan Jochym, Marian Bartoszek, Sulma, Edward Płaza, Witold Ziaja i Norbert Stefanik.
Po raz drugi sięgnęli po mistrzowski tytuł młodzi laskarze Siemianowiczanki w roku 1988.
Duże sukcesy odniósł klub w rozgrywkach o Puchar Polski. Siemianowiczanka zdobyła to trofeum w roku 1975. W finale pokonała Spartę Gniezno 1 : 0 (1 : 0) bramkę strzelił Zenobiusz Bacia.
Na następny puchar trzeba było czekać do roku 1983. W finałach rozegranych w Rogowie Siemianowiczanka osiągnęła następujące wyniki: z AZS Katowice
4 : 0 (1 : 1), z LKS Rogowo 2 : 2 (1 : 1) i Wartą Poznań 3 : 2 (2 : 2).
Skład drużyna z drugiej połowy lat 70: Tadeusz Sieroń (kierownik), Marian Kuzia, Marian Janota, Edward Sieroń, Tadeusz Socholik (Trener), Jan Sitek, Jerzy Choroba, Andrzej kobielski, Bogumił Bartodziej, Stanisław Skrzypiec, Karol Machnik, Norbert Stefanik, Jerzy Przybyła, Rudolf Kubac, Andrzej Stefankiewicz, Piotr Głąb, Antoni Janta i Zygmunt Romańczyk.
Sumując osiągnięcia laskarzy nie można pominąć ich osiągnięć w hali.
W rozrywkach halowych senirzy zdobyli 6 tytułów mistrzowskich (1977, 1978, 1983, 1984, 1985 i 1986) oraz wielokrotnie zdobywali vice mistrzostwo Polski.
Drużyna halowa z roku 1973: Zenobiusz Bacia, Jerzy Choroba, Krystian Bąk, Andrzej Kobielski, Edward Sieroń, Tadeusz Socholik (trener), Jerzy Przybyła, Józef Skrzypiec, Zygmunt Romańczyk, Andrzej Stefankiewicz, Piotr Kobielski, Zbigniew Łój i Henryk Skrzypiec.
Siemianowiczanka wyszkoliła wielu reprezentantów Polski:
Krystian Bąk, Witold Ziaja, Jerzy Mirosław, Jan Sitek, Józef Skrzypiec, Jerzy Choroba, Zbigniew Łój, Bogdan Lizok, Bogumił Bartodziej, Rudolf Kubac, Marek Paździorny, Jacek Guzy, Zygmunt Romańczyk, Janusz Klukowski.
Przez cały okres działalności Klub HKS Siemianowiczanka był klubem standardowym prawie pod każdym względem. Był klubem bardzo aktywnym utrzymującym liczne kontakty międzynarodowe i to nawet w okresie bardzo trudnym, w tym względzie HKS Siemianowiczanka brała udział w turniejach i meczach na zachodzie w Anglii, Francji, Niemczech, Austrii i Szwecji.
Klub był dobrze zorganizowany, a jego prezesi przychylni hokejowi: Józef Skwara, Jerzy Wachoński, Stanisław Lembergier, Lesław Gamrat, Stanisław Skrzypiec i Edward Sieroń.
Duży wkład w rozwój hokeja wnieśli oddani działacze: Tadeusz Sieroń, Rudolf Płaza, Edward Płaza, Joachim Polok, Karol Machnik, Werner Kajda i Piotr Lazar.
Na koniec należy wymienić szkoleniowców, którzy tworzyli i pracowali nad poziomem swych wychowanków na przestrzeni istnienia sekcji, a byli to:
Stefan Pollok, Zenon Didkowski, Jan Hamerski, Tadeusz Socholik, Edward Sieroń, Jan Sitek, Jerzy Przybyła, Grzegorz Janota i Witold Ziaja (trener reprezentacji).
W roku jubileuszowym 1999 klub HKS Siemianowice przestaje istnieć.
Obecnie sekcja hokeja na trawie działa w ramach MKS Siemianowice, jej trenerem jest Jan Sitek, a kierownikiem Grzegorz Szeliga.
Wśród wielu innych trzeba wymienić kilku zawodników którzy reprezentowali HKS Siemianowiczankę.
Są to: Marek Paździorny, Krzysztof Nawrot, Jarosław Krochmal, Grzegorz Janota, Krzysztof Michalik, Zdzisław Switała, Janusz Stefanik, Jarosław Gromadziki, Jan Klukowski, Marek Sieroń, Ryszard Bogucki, Adam Ulbrych, Jerzy Mirosław, Krzysztof Chabera, Bogdan Lizok, Sebastian Sroka, Jan Kalyta, Piotr Wójcik, Wojciech Szynawa, Tadeusz Kawa i Marek Pietrzak.

KS Budowlani Bielsko
Sekcję hokeja na trawie w KS „Budowlani” Bielsko założono w lipcu 1948 roku. Jej założycielami byli: Jan Rajski, Czernikowski, Dadok, Zawada, Nowak i Indyka przy wydatnej pomocy Józefa Wojtysiaka pełnomocnika PZHT.
Pierwszy skład drużyny hokeja na trawie to: Kazimierz Araszkiewicz, Grodzienka, Jerzy Nowosiński, Stanisław Stanclik, Józef Pagacz, Zbigniew Płonka, Edward Olma, Jan Pagacz, Jaksa, Eryk Koenig, Andrzej Faber, Zbigniew Porebski, Alojzy Cechmajster i Karol Domasik. Trenerem zespołu jest Józef Wojtysiak.
W roku 1950 po zakwalifikowaniu do I ligi KS „Budowlani” Bielsko wygrywa z KS „Piast” Cieszyn 3 : 1, a spotkanie rewanżowe również wygrywa 2 : 1. Inne wyniki uzyskane z drużynami biorącymi udział w rozgrywkach I ligi za wyjątkiem wyniku ze Związkowcem (Stella) Gniezno u siebie 0 : 0 już są znacznie gorsze i KS „Budowlani” Bielsko opuszczają I ligę.
Sekcja na przestrzeni swojego istnienia w latach 1949 – 1993 przechodzi różne koleje losu, wzloty i upadki, bo już w 1953 roku ze względu na trudności finansowe musi się przenieść do „Kolejarza” Bielsko, by już w 1954 roku wrócić do „Budowlanych” Bielsko.
Skład drużynyj: Jan Kromczyk (kierownik), Edward Olma, Józef Antosik, Norbert Grzegorzek, Kazimierz Kasperek, Franciszek Kałuża, Stanisław Białogłowski, Tadeusz Mędrzak, Bolesław Lis, Kazimierz Krzyżowski, Fryderyk Herda, Józef Grzegorzek.
Bielscy zawodnicy grają coraz lepiej, a urzędujący prezes klubu Władysław Hornik jest przychylny sekcji, a zwłaszcza juniorom.
Hokeiści znów zmieniają nazwę klubu na KS „Beskid” Bielsko.
Skład drużyny KS „Beskid” Bielsko z roku 1981: Zygmunt Matusiewicz, Eugeniusz Mikoda, Jerzy Cembala, Ryszard Mućka, Roman Dudka, Paweł Tamul, Tomasz Hałat, Franciszek Greń, Andrzej Matusiewicz, Zdzisław Urbaniec, Adam Medoń.
Po różnych kolejach losu nareszcie zaświeciło słońce dla zawodników KS „Budowlanych”. Po udanych rozgrywkach II-go ligowych w sezonie 1982/83 drużyna uzyskuje awans do I ligi.
Bielscy laskarze byli zdecydowanie najlepszym zespołem na drugim froncie i awans wywalczyli jak najbardziej zasłużenie.
O awansie zadecydowały dwa zwycięskie mecze w Gliwicach nad tamtejszym „Startem” 4 : 0 i 3 : 0.
Awans uzyskali następujący zawodnicy: Waldemar Firganek, Ryszard Siułka, Paweł Tamul, Tomasz Wawrzonkowski, Zygmunt Matusewicz, Krzysztof Kukla, Andrzej Matusewicz, Maciej Dutka, Jacek Dwornik, Zdisław Urbaniec, Ryszard Cechmajster, Ryszard Mućka, Tomasz Witos i Wiesław Tomaszewski. Trenerem drużyny jest Stanisław Białogłowski, a kierownikami są Jan Wawrzonkowski i Rudolf Legierski.
Pierwszą rundę jesienną zawodnicy KS „Budowlani” grają rewelacyjnie mając większość spotkań u siebie. Z dorobkiem 11 punktów zespół uplasował się w środku tabeli.
Niestety w rundzie rewanżowej kibiców KS „Budowlani” spotkał srogi zawód. W pięciu kolejnych meczach ponoszą laskarze same porażki co spycha ich na przedostatnie miejsce w tabeli. Przegrali między innymi z Siemianowiczanką
1 : 2, z Górnikiem Siemianowice 0 : 1 i AZS Katowice 1 : 2.
W następnych meczach nie udało się uzbierać tylu punktów aby zagwarantować sobie byt ligowy. KS „Budowlani” Bielsko zajmują na koniec rozgrywek 11 miejsce i opuszczają ligę.
W sezonie 1983/84 w zespole zaszły niewielkie zmiany. Odeszli do wojska Henryk Leibengaut i Roman Dutka, a Tomasz Witos zrezygnował. Do klubu wrócił z wojska (z Grunwaldu) Tomasz Hałat.
Laskarze oprócz sukcesów na trawie odnosili również sukcesy w rozgrywkach halowych.
Po zmianie ustroju zaczynają się kłopoty organizacyjne i finansowe KS „Budowlani” Bielsko co w konsekwencji po likwidacji działalności gospodarczej w klubie prowadzi do likwidacji sekcji hokeja na trawie w roku 1993.

KS „Piast” Gliwice
Dnia 13 listopada 1948 roku powstała przy Klubie Sportowym Piast w Gliwicach sekcja hokeja na trawie. Sekcja powstała z inicjatywy Józefa Wojtysiaka, jej później pierwszego trenera.
W roku 1949 drużyna bierze udział w mistrzostwach województwa, drużyna Gliwic wywalczyła vice mistrzostwo Śląska.
W latach 1949 – 1955 reprezentantami sekcji byli: Maciej Kruszka, Leonard Borończyk, Edward Lubiński, Marian Abramowicz, Jan Zazulak, Józef Konowalik, Kazimierz Sawicz, Ryszard Karczak, Zbigniew Janik, Edward Trithaut, Jerzy Pszoniak, Zenon Simpor, Edward Palatoński, Lesław Borecki, Kazimierz Pach, Horodyniak, Kalisz i inni.
W roku 1950 gliwiczanie grali w I lidze zajmując w niej VIII miejsce tuż przed Budowlanymi Bielsko i Piastem Cieszyn.
Po zakończeniu rozgrywek ekstraklasa została rozwiązana przez najwyższe władze sportowe. Było to dla wszystkich niezrozumiałe.
W roku 1951 gliwiczanie zdobywają mistrzostwo Śląska.
W roku 1955 powołano II ligę i Piast po niezwykle zaciętych meczach zdobywa tytuł mistrzowski wraz z drugim w tabeli AZS-em Częstochowa wchodzi do I ligi. Gliwiczanie po roku pobytu w I lidze opuszczają ją znowu w towarzystwie AZS Częstochowa.
W roku 1957 juniorzy Piasta wywalczyli vice mistrzostwo Polski.
W finale spotkali się z jedynastką Stelli Gniezno, której ulegli 0 : 2 (0 : 1).
Vice mistrzostwo Polski wywalczyli: Ryszard Dynda, Roman Micał, Jan Micał, Mieczysław Niedzielka, Marian Matys, Henryk Odlewany, Marian Babiarz, Wacław Krawczyk, Marian Gajda, Bolesław Koryzyna, Ryszard Kudła i Ryszard Czeburtan.
Na przestrzeni lat istnienia sekcji Piasta i Startu gliwiczanie wielokrotnie występowali w I lidze, w II lidze i lidze wojewódzkiej.
W okresie działalności sekcji hokeja na trawie na wyróżnienie zasłużyli sobie ofiarną pracą wymienieni działacze: Ryszard Karczak, Józef Wojtysiak, Zbigniew Raczkowski, Leonard Borończyk, Paweł Krupski, Horodyniak, Zbigniew Janik, Artur Palatyński, Adam Tarnawski, Sylwester Micał, Eugeniusz Dmytryszyn, Józef Niedzielka, Lesław Kuś.
Czołowymi zawodnikami byli: Ryszard Karczak, bracia Jan, Zbigniew, Sylwester i Roman Micał, Leonard Borończyk, Józef Konowalik, Jerzy Horodeczny, Andrzej Buzek, Henryk Dziewior, Jerzy Matys, bracia Józef, Tadeusz i Mieczysław Niedzielka, Ryszard Dynda, Władysław Kicera, Cezary Topolski, Witold Zieliński, Jerzy Topolski, Ryszard Zagrobelny, Zdzisław Żurawski, Marian Kamiński, Bogusław Węcławik, Andrzej Raczkowski, Janusz Lubiński, Jerzy Omylski, Jan Chabrzyk, Jerzy Pucal, Andrzej Żółkiewicz, Jarosław Brab, Jerzy Kamiński, Andrzej Bytomski, Andrzej Brzozowski, Andrzej Kozak, Horst Dudyka, Zbigniew Szarawaga, Roman Twerdyk, Piotr Płaczek, Wiesław Dubiel, Kazimierz Copija, Stanisław Żółkiewicz, Norbert Skrzypiec, Bogusław Dubiel i inni.
W roku 1980 GKS Piast Gliwice z powodu braku pieniędzy rozwiązał sekcję hokeja na trawie i przekazał ją do MKRS Start Gliwice.
Od 15 stycznia 1980 roku zaczyna się nowa działalność sekcji tym razem w MKRS Start. Prezes Gliwickiej Usługowej Spółdzielni Pracy inż. Jerzy Magiera wraz z kierownictwem otoczyli hokeistów troskliwą opieką.
Do Startu przechodzą zasłużeni działacze: Ryszard Karczak, Tadeusz Janicki, Andrzej Miśkiewicz, Witold Chomko, Stanisław Żółkiewicz.
Skład drużyny Startu z 1984 roku.: Jarosław Antkiewicz, Andrzej Miśkiewicz, Bogusław Węcławik, Zdzisław Zabiałowicz, Dariusz Matyszkiewicz, Bukowski, Witold Chomko, Jarek Sufin, Krzysztof Przybyłowicz, Andrzej Białek, Waldemar Kala, Jacek Kot, Pędziałek
W roku 1988 juniorzy młodsi uzyskują dobre miejsce w rozgrywkach halowych.
W roku 1989 seniorzy zdobyli II miejsce w Halowych Mistrzostwach Polski gr. B i wraz z pierwszym zespołem Budowlani Bielsko awansowali do gr. A
W późniejszych latach Start występuje w II lidze.
Barw Startu bronili: Zdzisław Żabiałowicz, Wydra, Bogusław Węcławik, Andrzej Żółkiewicz, Andrzej Białek, Jarosław Antkiewicz, Andrzej Miśkiewicz, Przyborowski, Eugeniusz Stasiak, Andrzej Kycia, Warzecha, Witold Chomko, Tymkow, Dariusz Mikulski, Sobolewski, Szostak, Borowiec, Sudol, Kosetkowski, Mariusz Szafrański, Gibasiewicz, Krzysztof Turoń, Zbigniew Głowacz, Krystian Składny, Krystian Frycz, Andrzej Stępień, Grzegorz Wąsik, Artur Malinowski, Robert Copija, Bogusław Zub, Paweł Górny i inni.
W roku jubileuszowym i tej drużyny brak

KS Piast Cieszyn
Sekcja hokeja na trawie zostaje założona 20 maja 1949 roku.
Założycielami sekcji byli: Stanisław Waszkowski i Jan Rajski. Dużą pomoc w organizacji sekcji okazał Józef Wojtysiak. Podówczas Piast to Ogniwo – Piast.
Pierwsze spotkanie towarzyskie młody zespół Ogniwa rozegrał już 25 listopada 1949 roku ze Stalą Gliwice, ulegając jej 0 : 2.
W roku 1950 Ogniwo wystąpiło w I lidze (start polskiej ligi hokeja na trawie).
Pierwszymi przeciwnikami w I lidze byli najbliżsi sąsiedzi tj. Budowlani Bielsko, z którymi Ogniwo przegrało oba mecze 1 : 3 i 1 : 2 oraz Stal Gliwice, z którą przegraliśmy wynikiem 0 : 0 i 0 : 2.
Cieszyniacy oprócz zwycięskiego spotkania z Unią Środa Wlkp. 3 : 0 i remisu ze Stalą Gliwice 0 : 0 wszystkie pozostałe mecze przegrali zajmując na koniec rozgrywek 10 tj. ostatnie miejsce i w konsekwencji spadli z ligi. Paradoksem jest to, że i reszta drużyn przestała grać w lidze, gdyż władze sportowe ligę rozwiązały.
Skład drużyny ligowej Piast: Henryk Nyber, Gustaw Śliwka Karol Gaś, Eugeniusz Pieczka, Tadeusz Socholik, Zbigniew Gil, Edward Kolbusz, Józef Dybał, Antoni Gawlikowski, Józef Szymaniak, Zbigniew Urbański, Alojzy Jarco, Tadeusz Szuścik, Leopold Filipek, Paweł Hutny, Wiesław Gabzdyl, Jan Gil, Rajski, Tadeusz Buzek, Karol Tomica
W 1954 roku Ogniwo wywalczyło tytuł vice mistrza Śląska, który upoważniał do gier o wejście do reaktywowanej I ligi. Na skutek uzyskanych wyników z: AZS Warszawa 1 : 0, Spójnią Bydgoszcz 1 : 1, Gwardią Przemyśl 0 : 3 oraz Kolejarzem Poznań 1 : 2 cieszyńscy laskarze zajmują dopiero III miejsce.
Ogniwo reprezentowali: Tadeusz Szuścik, Jan Gil, Tadeusz Buzek, Józef Hatlas, Edward Legierski, Józef Dybała, Władysław Ciosk, Tadeusz Szczurek, Leopold Filipek, Tadeusz Socholik i Władysław Morawiec.
W tym samym roku nastąpiło poważne osłabienie drużyny, gdyż ze względu na studia Cieszyn opuszczają: Antoni Gawlikowski i Paweł Hutny do AZS Warszawa, Tadeusz Szuścik do AZS Katowice, Edward Kolbusz do AZS Szczecin, Zbigniew Gil i Jan Gil do AZS Częstochowa a Tadeusz Socholik do AZS Kraków.
W roku 1981 juniorzy Piasta zostali vice mistrzami Polski w hali.
W roku 1982 sekcja ponosi dużą stratę gdyż 16 września tego roku zmarł nagle jej instruktor i dusza zespołu Edward Legierski.
W sezonie 1983/84 drużyna Piast Cieszyn wywalczyła awans do I ligi.
Awans do I ligi wywalczyli: Wiesław Czapek, Jacek Dawczyk, Marian Litner, Bogusław Kuźma, Leszek Wrożyna, Jan Wisełka, Jarosław Legierski, Karol Wisełka, Ryszard Piotrowicz, Bogusław Mrozek, Leszek Żebrowski, Jacek Widzykiewicz, Karol Podżorski, Krzysztof Widzykiewicz i Janusz Podżorski.
W 1985 roku w pierwszym sezonie w I lidze laskarze Piasta grają nad zwyczaj
dobrze i na koniec sezonu zajmują VI pozycję wśród renomowanych zespołów.
W roku 1986 zespoły I ligi nie lekceważą drużyny Piasta i laskarze po słabym sezonie spadają wraz z Budowlanymi Wrocław z I ligi.
Oprócz sukcesów na boisku drużyna KS Piast Cieszyn odnosi również poważne sukcesy w rozgrywkach halowych i to we wszystkich kategoriach wiekowych.
W ciągu całej działalności sekcji pracowało w niej wielu oddanych działaczy jak: Stanisław Waszkowski, Józef Wojtysiak, Józef Dybał, Józef Hatlas, Jan Słama, Piotr Panak, Zygmunt Szotek, Józef Pilarczyk, B. Tomczak, Z. Bogdanowicz i Albin Piecha.
W tym czasie szkoleniem zawodników zajmowali się: Józef Dybał, Zbigniew Gil, Edward Legierski, Jan Buzek, Piotr Buzek, Jarosław Legierski i Józef Staniczek.
W okresie istnienia sekcja wychowała wielu zawodników: Tadeusz Szczurek, Leopold Filipek, Władysław Morawiec, Ożga, Edward Klimczak, Ryszard Studencki, Hinczyca, Henryk i Ryszard Jakubowscy, Zdzisław Bogdanowicz, Tadeusz Kisiała, Józef Hatlas, Józef Staniczek, Bronisław Tomczak, Zygmunt Zych, Janusz Hulboj, Józef Migdał, Franciszek Raszka, Gerard Ferfecki, Wilhelm Socholik, S. Szczechowiak, Mieczysław Łyżbicki, Jan Buzek, Andrzej Kania, Kazimierz Matros, Jerzy Pszczółka, Leszek Wrożyna, Edward Smieszek, Karol i Jan Wisełka, Feliks Hanzel, Piotr Cieślar, Zdzisław Rumel, Tadeusz Hanzel, Mirosław Połednik, Janusz Smierna, Czesław Widzyk, Jacek Dawczyk, Marian Litner, Karol i Janusz Podżorscy, Bogusław Solecki, Bogusław Kuźma, Krzysztof i Jacek Widzykiewicz, Ryszard Piotrowicz, Bogusław Mrozek, Jarosław Legierski, Leszek Żebrowski, Mieczysław Hanzel i inni.
Niewątpliwie najbardziej utalentowanym i wybitnym zawodnikiem był Karol Podżorski, który grał w Piaście, Grunwaldzie i Lechu Poznań.
Karol Podżorski rozegrał ogółem 188 meczy w reprezentacji i strzelił 98 bramek, z tego w Piaście Cieszyn 30 spotkań w reprezentacji, w których strzelił 15 goli.
Obecnie sekcja Piast Cieszyn zajmuje się szkoleniem tylko juniorów i młodzików. Zawodnikami opiekuje się Piotr Buzek.

Stal – Zagłębie Sosnowiec
W roku 1949 powstaje również sekcja hokeja na trawie Stali Sosnowiec dzięki wielkim entuzjastom tej dyscypliny spotru: Józefowi Wojtysiakowi, Bolesławowi Górakowi i Bolesławowi Chabryniowi.
Do 1955 roku zespół grał w lidze okręgowej, a następnie awansował do II ligi.
W tym okresie sekcja dysponowała następującym składem: Henryk Wolski, Jan Pająk, Tadeusz Socholik, Józef Urbańczyk, Stefan Mateja, Jan Borowski, Sławomir Wolski, Edward Bęben, Henryk Janas, Tadeusz Pawłowski, Ryszard Kwapień, Jan Najbar, Jan Piętka, Stefan Karkoszka, Tadeusz Godewski, Adam Jasiński, Krzysztof Barczyk, Janusz Baranowski, Stanisław Karkocha.
Skład drużyny Stal Sosnowiec z roku 1960: Zygmunt Misztal (kierownik), Henryk Wolski, Tadeusz Socholik, Józef Urbańczyk, Jan Borowski, Sławomir Wolski, Edward Bęben, Henryk Janas, Tadeusz Pawłowski, Ryszard Kwapień, Stefan Mateja, Jan Najbar, Jan Piętka.
W lipcu 1962 roku zespół zajął drugie miejsce w rozgrywkach o wejście do ligi i awansował do I ligi.
Zagłębie swój awans zawdzięcza uzyskanym wynikom z Piastem Gliwice 1 : 0
(0 : 0) i Lechem Poznań 0 : 0.
Awans wywalczyli: Jan Borowski, Adam Chwastek, Ryszard Gęborek, Mieczysław Guliński, Henryk Janas, Józef Klayner, Ryszard Kwapień, Edward Bęben, Jan Piętka, Stefan Mateja, Zbigniew Micał, Tadeusz Pawłowski, Jan Pająk, Edward Szewczyk, Henryk Wolski i Sławomir Wolski.
Hokeiści Zagłębia występowali w I lidze przez dwa sezony 1962/63 i 1963/64. W tym roku zajęli w I lidze 12 miejsce i ją opuścili.
Skład drużyny Zagłębia z 1966 roku: Józef Klayner (trener), Zbigniew Rudowski, Ryszard Gęborek, Stefan Szczechowiak, Adam Chwastek, Stefan Kulka, Sławomir Wolski, Andrzej Faltus (kierownik),Ryszard Kwapień, Henryk Janas, Tadeusz Pawłowski, Ireneusz Wach, Ryszard Gruba i Stefan Pawłowski.
W roku 1969 pod wodzą trenera Józefa Klaynera laskarze Zagłębia ponownie wywalczają awans do I ligi by po roku ją opuścić.
Do awansu przyczynili się następujący zawodnicy: Jan Piętka, Tadeusz Pawłowski, Henryk Janas, Andrzej Garzeł, Mieczysław Guliński, Ryszard Gruba, Stefan Kulka, Kazimierz Słomski, Adam Chwastek, Eugeniusz Kowalski, Ryszard Gęborek, Stanisław Guliński, Władysław Jagiełło.
W roku 1967 juniorzy Zagłębia Sosnowiec wywalczyli vice mistrzostwo Polski. Był to ogromny sukces tych młodych hokeistów.
W okresie tym do rozwoju sekcji wnieśli ogromne zasługi, następujący działacze: Gabryś, Sulisz, Henryk Studencki, Henryk Wolski, Andrzej Faltus i Stanisław Adler.
Szkoleniem zawodników zajmowali się: Mikuła, Jan Hamerski, Tadeusz Socholik i Józef Klayner.
Sekcja hokeja na trawie w Klubie Zgłębie Sosnowiec istniała do roku 1972.

KS Kolejarz – KKS Czarni Sosnowiec.
Sekcja rozpoczyna działalność w Kolejarzu w roku 1972. Tutaj dużą pomoc i wkład pracy w organizację wnieśli: Witold Strzelecki i Jerzy Gębalski. Trenerem zespołu był: Józef Klayner, a od roku 1979 do roku 1985 Tadeusz Pawłowski.
Ważnym wydarzeniem wydaje się fakt, że w roku 1975 laskarze Kolejarza uzyskują awans do I ligi. Po nieudanym sezonie laskarze spadają z ligi i od tej pory sekcji hokeja na trawie wiedzie się coraz gorzej.
Obecnie drużyna KKS Czarni Sosnowiec nie istnieje. Podzieliła los wielu innych drużyn po zmianie ustroju.
Skład drużyny KKS Czarni Sosnowiec z roku 1975: Wiesław Woźnica (kierownik), Józef Klayner (trener), Włodzimierz Różański, Adam Chwastek, Zbigniew Bargieł, Stefan Kulka, Jan Piętka, Tadeusz Pawłowski, Władysław Lis, Kazimierz Słomski, Kazimierz Musiał, Ryszard Gęborek, Jerzy Łada, Włodzimierz Tomalak, niewidoczny Stefan Pawłowski.

AZS Katowice
W styczniu 1951 roku grupa zapaleńców założyła sekcję hokeja na trawie przy Akademickim Związku Sportowym w Katowicach. Założycielami byli: Tadeusz Mazepa, Ryszard Karczak, Leszek Krawczyk, Kazimierz Cygan, Władysław Bąk, Zbigniew Sołowski, Wiche, Stopa, Zdzisław Kadlewicz, Stanisław Potocki i Władysław Grabowski. I tutaj dużą pomocą służył Józef Wojtysiak.
Już po dwóch latach w 1953 roku akademicy rozpoczęli boje w I lidze.
Pierwszy sezon nie był udany dla akademików bo zajęli 8 ostatnie miejsce w lidze.
Po rozegraniu spotkań o pozostanie w lidze ze Stalą Gliwice, Ogniwem Gniezno AZS utrzymał miejsce w I lidze.
Opiekę instruktorską nad zespołem przejął grający czynnie zawodnik Jerzy Jezierski.
W 1962 roku w marcu w halowych mistrzostwach Polski, które odbyły się w Gliwicach AZS Katowice zajmuje I miejsce i zdobywa tytuł mistrza Polski. Zespół Katowicki wygrał z Wartą Poznań 5 : 2, Włókniarzem Pabianice 5 :2, Grunwaldem Poznań 5 : 2, Siemianowiczanką 4 : 1 i Pomorzaninem Toruń 3 : 0.
Sprawcami tej sensacji byli: Ludwik Marszol, Stanisław Jarzyna, Aleksander Wrona, Jan Cichy, Ryszard Wojtczyk, Józef Magiera, Jan Sopart, Roman Micał, Jerzy Jezierski i Kierownik Tadeusz Mazepa.
W roku 1964 jeszcze większy sukces osiągnęli juniorzy AZS –u zdobywając mistrzostwo Polski na boisku pokonując w finale Wartę Poznań 1 : 0.
Strzelcem tej cennej bramki był Lucjan Blicharz.
Tytuł wywalczyli: Nalewajko, Andrzej Kokoszka, Ryszard Kurasz, Jan Pieniążek, Jan Brzoza, Mirosław Brzoza, Przybyłowski, Kuczkowski, Chlebowski, Bydłowski, Lucjan Blicharz, Chowaniec i Krupa.
W długoletniej działalności AZS osiągną wiele sukcesów w halowych mistrzostwach Polski powtarzając tytuł mistrzowski po raz drugi w 1972 roku.
Katowiczanie byli przed WKS Grunwald Poznań i Siemianowiczanką.
Dwa razy byli vice mistrzami Polski i aż 12 razy uplasowali się na III miejscu.
Juniorzy byli mistrzami Polski w hali w roku 1971. Ten tytuł wywalczyli: Robert Nowak, Brudny, Józef Matuszak, Aleksander Kopel, Bogdan Achtelik, Franciszek Korczyk, Marian Pochopień, Henryk Horwat, Marian Sitko, Andrzej Myśliwiec, Krzysztof Pawela. Trenerem drużyny był Ryszard Wojtczyk a kierownikiem Leopold Sokal.
Drużyna AZS Katowice w tych latach notowała liczne sukcesy międzynarodowe z drużynami rumuńskimi, niemieckimi (NRD), słowackimi, jugosłowiańskimi i austriackimi.
W ciągu swej działalności AZS Katowice doczekał się na 4 olimpijczyków: Aleksander Wrona, Andrzej Myśliwiec, Henryk Horwat i Ryszard Twardowski.
Wielu zawodników było reprezentantami Polski i tak: Andrzej Myśliwiec (190), Aleksander Wrona (75), Roman Micał (36), Henryk Horwat (32), Andrzej Micał (7), Jan Rygol (6), Ryszard Cechmajster (5), Jacek Guzy (3), Zbigniew Dubiel (1), Andrzej Kokoszka (1), Ryszard Kurasz (1) i Krzysztof Sitko (1).
Skład drużyny AZS Katowice lat 80-tych: Stefan Karmelita (trener), Roman Kurek, Henryk Horwat, Zbigniew Dybała, Krzysztof Sitko, Andrzej Myśliwiec, Janusz Micał, Józef Matuszak, Jan Rygol, Tadeusz Mazepa (kierownik),Marian Pochopień, Lucjan Szewczyk, Andrzej Micał, Marek Machura.
W następnych latach AZS Katowice przeżywa wzloty i upadki, jednak trzyma się dzielnie i do roku 1992 uczestniczy w rozgrywkach I lig
AZS z lat 90-tych
Skład drużyny: Tomasz Pawłowski, Jan Rygol, Janusz Micał, Jarosław Sowiński, Jacek Kluczyński, Zdzisław Żabiałowicz, Józef Matuszak (trener), Jacek Zduński, Andrzej Micał, Ryszard Cechmajster, Witold Szychowski.
W ciągu działalności AZS –u przewinęła się przez klub plejada zawodników: Tadeusz Mazepa, Jerzy Jezierski, Józef Magiera, Tomasz Staniczek, Jan Sopart, Ryszard Wojtczyk, Aleksander Wrona, Artur Hartman, Ludwik Marszol, Stefan Wower, Tadeusz Kluczyński, Alfred Peterman, Stanisław Jarzyna, Tadeusz Grzegorczyk, Władysław Bąk, Zbigniew Dubiel, Roman Micał, Tadeusz Marzec, Jerzy Brzoza, Jan Cichy, Jan Brzoza, Jan Micał, Leszek Balsamowski, Ryszard Twardowski, Andrzej Myśliwiec, Marian Pochopień, Henryk Horwat, Robert Nowak, Józef Matuszak, Bogdan Achtelik, Franciszek Korczyk, Jan Myśliwiec, Krzysztof Sitko, Henryk Korczyk, Marian Sitko, Zbigniew Dybała, Aleksander Kopel, Mirosław Dybała, Krzysztof Brombosz, Janusz Stencel, Roman Twerdyk, Andrzej Jelonek, Bogusław Dubiel, Norbert Skrzypiec,
Jan Rygol, Janusz Micał, Andrzej Flisiak, Marek Machura, Ryszard Kurasz, Jarosław Sowiński, Ryszard kafara, Zbigniew Kowalczyk, Roman Kurek, Marek Tomczak, T. Wiche, A. Kandziora, Bernard Piątek, Wiesław Sosabowski, Stanisław Klamka, Stanisław Potocki, Romuald Dziedzic, Stefan Falarski, Zbigniew Marciniak i wielu innych.
Osobną kartę w działalności AZS –u zapisał Leopold Sokal, długoletni kierownik sekcji, niestrudzony i oddany działacz hokeja na trawie.
Jako szkoleniowcy działali w AZS: Ryszard Karczak, Jerzy Jezierski, Stefan Karmelita i Józef Matuszak.
AZS Katowice był najdłużej działającą sekcją hokeja na trawie ze wszystkich drużyn akademickich, ale mimo to nie doczekał swojego jubileuszu 50-lecia działalności.
AZS Częstochowa
19 września 1952 roku powołano do życia sekcję hokeja na trawie AZS Częstochowa.
Założycielami sekcji byli: Karol Kentzer, Andrzej Zwolski, Jerzy Urbański i Tadeusz Puch.
Debiut na hali sportowej (była ujeżdżalnia) przyniósł porażkę ze swoim imiennikiem z Katowic 3 : 0. W tym mecz barw akademików z Częstochowy bronili: Tadeusz Umiński, Aleksander Małecki, Florian Krawczyk, Andrzej Zwolski, Jerzy Urbański, Ryszard Zagrobelny, Karol Kentzer i Adam Poete.
Już w niedzielę 29 marca 1953 roku na boisku w Częstochowie pokonali akademików z Katowic 3 : 1.
W roku 1955 występowali w II lidze i zajęli na koniec rozgrywek II miejsce, które dało im awans do I ligi.
I ligę wywalczyli: Karol Kentzer, Ryszard Zagrobelny, B. Szczepański, Henryk Żelazny, Zbigniew Gil, M. Gładczak, Tadeusz Puch, Ryszard Malentowicz, Wacław Trepka, Florian krawczyk, Andrzej Zwolski, Witold Głowania, Aleksander Małecki, Marian Niewiem, Jerzy Urbański, J. Iwicki i Zbigniew Romanczuk.
Skład Drużyna z 1955 – AZS Częstochowa: Ryszard Zagrobelny, B. Szczepański, Jan Gil, Witold Głowania, Jerzy Szydziak, Karol Kentzer, Henryk Żelazny, Ryszard Malentowicz, Zbigniew Gil, Wacław Trepka i Tadeusz Socholik.
W przygotowaniach do rozgrywek I ligowych grającym trenerem był przybyły z AZS Kraków Tadeusz Socholik.
Skład Drużyny I ligowej z 1956 rok: Henryk Żelazny, Witold Głowania, Stanisław Stefaniszyn, Stanisław Garstka, Kazimierz Jerzak, Tadeusz Jelonek Tadeusz Socholik, Jerzy Szydziak i Ryszard Malentowicz, Jan Gil, Józef Urbańczyk, Wacław Trepka.
Występ w I lidze okazał się nieudany, gdyż przeciwnicy okazali się zbyt silni. AZS zdobywa tylko 5 punktów w całych rozgrywkach. Wygrana u siebie z Siemianowiczanką 1 : 0 oraz trzy remisy 0 : 0 z AZS Szczecin, Piastem Gliwice i Spartą Września.
Akademicy zostali zdegradowani do II ligi. W II lidze w grupie południowej w roku 1957 wyniki były całkiem niezłe, lokata też, ale awansu do ligi nie zapewniły.
W roku 1958 AZS zajmuje w II lidze najgorsze miejsce w występach II ligowych. W 10 grupach zdobywa tylko 3 punkty. Uzyskane wyniki: z Rzemieślnikiem Warszawa 1 : 6 i 0 : 4, z Lechem Poznań 0 : 0 i 2 : 6, z Iskrą Siemianowice 0 : 0 i 0 : 3, Stalą Sosnowiec 0 : 2 i 1 : 3 oraz AZS Kraków 1 : 3 i 0 : 3.
Trenerami AZS Częstochowa byli: Karol Kentzer, Zbigniew Gil, Tadeusz Socholik i znowu Zbigniew Gil.
Oprócz już wymienionych zawodników w AZS Częstochowa grali jeszcze: Jerzy Baranowski, Kazimierz Drzymała, Roman Kozak, Zdzisław Kasza, Kazimierz Kędziora, Zygmunt Łyżniak, Zygmunt Misztal, Jan Michalczyk, Ryszard Meuman, Krzysztof Sikora, Jan Gil.
Po ukończeniu studiów dotychczasowi zawodnicy pożegnali się z uczelnią i rozjechali po kraju. Sekcja miała bardzo mały napływ zawodników, a na oparcie się o zawodników obcych nie było przyzwolenia.
W tych warunkach sekcja zostaje rozwiązana w 1959 roku.

Budowlani Wodzisław
Klub i sekcja założone zostały w roku 1980 w Wodzisławiu.
Założycielami byli: Adam Sembol oraz Edward Olma późniejszy jej trener.
Sekcja w czasie krótkiego istnienia miała wzloty i upadki jak każda inna. Na skutek pewnych perturbacji została rozwiązana w 1986 roku.

KS Górnik Siemianowice.
Sekcja hokeja na trawie KS Górnik zostaje założona w 1952 roku.
Laskarze na przestrzeni lat istnienia przysporzyli klubowi wiele znaczących sukcesów.
Skład drużyny z 1974 roku: Alojzy Jaworek (vice prezes) Piotr Głąb, Stanisław Jarzyński, Fryderyk Świeca, Ryszard Gruba, Szczepan Brol, Leon Wichary, Zygmunt Świeca, Henryk Fleger, Gerard Troszka, Józef Staniczek (trener),Ryszard Świeca, Stanisław Stąpor, Józef Miłek, Marian Gieracz, Bronisław Wróbel, Antoni Zawada, Paweł Lazar, Andrzej Tomczyk.
Sekcja hokeja na trawie KS Górnik zdobywa w roku 1976 Puchar Polski. Sukces ten osiągnęli: Leon Wichary, Marian Gieracz, Zygmunt Gamza, Ryszard Rafa, Stanisław Stąpor, Józef Żłobiński, Gerard Troszka, Zygmunt Raczykowski, Andrzej Tomczyk, Fryderyk Świeca, Stanisław Stąpor, Józef Miłek, Zygmunt Świeca, Stefan Staniczek, Benedykt Gamza, Stefan Szwarcer, Witold Staniczek.
Największymi Sukcesami szczycić się mogą jednak juniorzy. Tytuły mistrzowskie na trawie zdobyli w latach 1977 i 1984. Tytuły vice mistrzowskie zdobyli w latach 1983 i 1987.
Wybijającymi zawodnikami byli: Krzysztof Wieczorek, Witold Machura, Bogdan Wlosz, Adam Solecki, Marek Wieczorek, Grzegorz Kulka, Adam Staniczek, Dariusz Makosz, Janusz Halemba, Robert Bon, Mariusz Bednorz, Krzysztof Szeląg, Stanisław Jaworowski, Bogdan Łukasik.
Sekcja wychowała wielu reprezentantów w różnych kategoriach wiekowych.
Oprócz wymienionych zawodników w klubie grali jeszcze: Adam Błaszczyk, Marek Brol, Zygmunt Gruner, Mariusz Kozieł, Tadeusz Matuła, Marek Mzyk, Andrzej Październiok, Paweł Szwarcer, Zbigniew Spólny, Zbigniew Szynawa.
Zasłużonymi działaczami sekcji są: Tadeusz Labryga, Henryk Cierpioł, Stanisław Kasafier, Stanisław Myrta, Józef Żłobiński, Stanisław Damski.
Trenerami byli: Stefan Pollok, Józef Staniczek, Józef Skrzypiec, Józef Stanek, Gerard Troszka.
W roku 1997 sekcja Połączyła się z sekcją HKS Siemianowiczanka.
Rok ten należy przyjąć jako zakończenie działalności sekcji.

KS Ogniwo Racibórz
W latach 50-tych działała sekcja hokeja na trawie KS Ogniwo Racibórz założona przez Ignacego Mazurka, przedwojennego gracza Klubu Hokeistów Siemianowice.
Niestety nie dysponujemy żadnymi materiałami na temat tej sekcji.
Sekcja istniała do momentu wyjazdu (prawdopodobnie 9 graczy) zagranicę w ramach akcji łączenia rodzin.

KKS Tarnowskie Góry
Sekcja hokeja na trawie KKS Tarnowskie Góry działa od 1985 roku.
Założona została przez Stefana Karmelitę jej późniejszego trenera.
Działalność swą rozpoczęła w szkole Podstawowej nr 8 w Tarnowskich Górach.
Pierwszy skład drużyny KKS Tarnowskie Góry: Stefan Karmelita (trener), Ireneusz Musialik, Arkadiusz Budny, Grzegorz Górski, Tomasz Strzała, Piotr Zgagacz, Sebastian Skrzypiec, Piotr Franke, Tomasz Kurda, Ireneusz Starzyński, Andrzej Wąsiel, Dariusz Masłyka, Karzysztof Maruszewski, Damian Siedlecki, Jacek Olszanowski, Aleksander Zych.
Sekcja miała spore sukcesy w kategoriach młodzieżowych.
Od 1995 roku zmieniła klub na KS Zamet Strzybnica by po dwóch latach powrócić do Tarnowskich Gór.
Obecnie działa jako Uczniowski Klub Sportowy nr 8 w Tarnowskich Górach.
Zasłużonymi działaczami tej sekcji są: Norbert Górski i Jerzy Mielcarek.

KS Famont Gliwice
4 kwietnia 1990 roku powstała sekcja hokeja na trawie w KS Famont Gliwice.
Założycielami tej sekcji byli: Andrzej Miśkiewicz, Renata Cabach, Edward Damowski, Tadeusz Kowalczyk i Ryszard Cymbała.
Drużyna w kat. młodzików przystąpiła do rozgrywek już od września 1990 roku.
Pierwszy sukces to I miejsce młodzików w międzynarodowym turnieju w czerwcu 1991 roku w Berlinie.
Skład z czerwca 1991 roku: Wojciech Drozd, Wojciech Żelaźnicki, Andrzej Włoszczowski, Marcin Cichocki, Dawid Miśkiewicz, Piotr Katowicz, Rafał Góral, Rafał Patro, Grzegorz Śliwka, Andrzej Filarski, Marcin Papir, Mariusz Hupka, Andrzej Łupikaszaj, Wojsciech Borek.
W lutym 1992 roku zmienia się nazwa klubu Famont na KS Bojków.
1 marca 1992 roku drużyna młodzików zajmuje I miejsce w ogólnopolskim turnieju w hali.
Ponownie I miejsce w międzynarodowym turnieju młodzików w Berlinie w czerwcu 1992 roku.
W tym samym roku laskarze Bojkowa zdobyli II miejsce w finałach halowych mistrzostw Polski.
Końcem roku hokeiści Bojkowa usamodzielniają się i powstaje

Szkolny Klub Hokeja na Trawie Bukacik Gliwice
Ten jednosekcyjny klub powstaje przy szkole Podstawowej nr 8 w Bojkowie.
Hokeiści już tego nowego klubu odnoszą wielki sukces w Toruniu w Halowych Mistrzostwach Polski w roku 1995 zdobywając tytuł mistrza Polski w kat. juniora młodszego.
Skład drużyny Mistrza Polski z roku 1995: Andrzej Miśkiewicz (trener), Marcin Cichocki, Mariusz Karalewicz, Andrzej Włoszczowski, Dawid Miśkiewicz, Janusz Micał (kierownik),Marcin Żelaźnicki, Andrzej Łupikasza, Grzegorz Cołta, Adam Borek, Wojciech Borek
W roku 1996 juniorzy i juniorzy młodsi zdobyli II miejsce w halowych mistrzostwach Śląska, a drużyna juniorów młodszych zdobywa vice mistrzostwo Polski.
W roku 1997 w sekcji hokeja na trawie gra aż 5 braci Borków a mianowicie Wojciech, Adam, Paweł, Piotr i Marek. Wojciech jest członkiem kadry narodowej juniorów, Adam zawodnik kadry „Ateny 2004”.
W finałach mistrzostw Polski w kat. juniora młodszego hokeiści mają bardzo dobre wyniki, a mianowicie wygrywają ze Stellą Gniezno 11 : 2, Rogowem 3 : 1 i z Gąsawą 3 : 0.
Półfinał wygrywają z Łubianką 4 : 0 i w finale ulegają Polonii Środa Wlkp. 1 : 2 by ostatecznie wywalczyć II miejsce.
W następnych sezonach laskarze Bukacika nie osiągają już tak dobrych wyników i trudno zaliczyć te sezony do bardzo udanych.
Skład Drużyny Bukacika w Gnieźnie w 1999 roku.: Andrzej Miśkiewicz (trener), Wojciech Borek, Łukasz Drozd, Adam Borek, Krzysztof Benke, Jacek Jaworek, Krzysztof Lewandowski, Tomasz Cieslik, Grzegorz Witkowski, Mariusz Wójcik, Damian Rutkowski, Zbigniew Kamiński, Paweł Karmelita
SKHT Bukacik zakończył działalność w czerwcu 2000 roku.

UKS „Kometa” Gliwice
Sekcja hokeja na trawie została założona w 1993 roku.
Założycielami sekcji są Ryszard Malec (dyr. SP 42) i Zdzisław Żabiałowicz (przyszły trener sekcji).
Już w roku 1995 sekcja notuje swój największy sukces gdyż wywalczyła mistrzostwo Śląska na hali i na boisku. W ciągu roku wygrywa wszystkie turnieje w których bierze udział.
Skład drużyny z 1995 roku: M. Łuczyński (kierownik), Krzysztof Lewandowski, Bartłomiej Mystek, Marcin Sipowicz, Tomasz Kropiński, Zdzisław Żabiałowicz (trener),Wojciech Oczko, Artur Witkowski, Damian Rutkowski, Krzysztof Benke, Artur Cieszkowski, Bartosz Bakun.
Inni zawodnicy okresu istnienia to: Tomasz Balbus, Piotr Banaszczyk, Adam Benke, Jarosław Bieniecki, Jacek Jaworek, Bartłomiej Kaleta, Krzysztof Kensy, Andrzej Langer, Piotr Skowroński, Krzysztof Sowiński, Łukasz Szczerba, Wojciech Szostak, Marek Wójcik, Mariusz Wójcik, Bartosz Wróbel, Damian Alancewicz, Paweł Bereza, Michał Faryj, Łucjan Holik, Kacper Jakubik, Przemysław Karpiński, Mateusz Kolaczek, Rafał Koperny, Michał Kosmaczewski, Tomasz Kurnik, Marcin Lipiński, Mateusz Lison, Bartłomiej Mokszycki, Konrad Rembisz, Błażej Żabiałowicz.

UKS „Mustangi” Michałkowice
Sekcja zostaje założona w 1994 roku jako Mustangi przy SP nr 2 w Siemianowicach – Michałkowicach. Sekcja od początku bierze udział we wszystkich rozgrywkach tej kategorii wiekowej.
W roku 1996 w Ogólnopolskim Turnieju Młodzików im. Sobiesława Paczkowskiego zajmują I miejsce. W tym samym roku zdobywają mistrzostwo Śląska w hali.
W roku 1997 Mustangi zdobywają mistrzostwo Śląska na boisku i hali.
W turnieju halowym im. Pawła Lazara zdobywają również I miejsce.
Międzynarodowy Turniej w Berlinie to również ich sukces, Zdobywają I miejsce.
Skład drużyny z tego okresu.: Krzysztof Konieczny, Jacek Guzy (trener), Michał Rudziński, Michał Gąsiorowski, Michał Pająk, Rafał Franek, Mirosław Sitko (kierownik),Mateusz Kosmala, Damian Świerkowski, Michał Bortlik, Grzegorz Majcher, Sebastian Komandera, Radosław Kowalski, Adrian Tomanek.
W roku 1998 zawodnicy Mustangów zdobywają mistrzostwa Śląska i Polski juniorów Młodszych.
W tym samym roku srebrny medal IV Ogólnopolskiej Olimpiady Młodzieży we Wrocławiu.
Zasłużonymi działaczami sekcji są: Ryszard Banaszczyk, Elżbieta Gąsiorowska, Jacek Guzy, Mirosław Sitko i Józef Stanek.

UKS „Panda” Gliwice
Sekcja hokeja na trawie Panda jest przy SP nr 34 w Gliwicach.
Założona została 11 maja 1995 roku. Założycielami są Elwira Dersiewicz i Janusz Micał, który pełni również funkcję trenera.
W roku 1999 drużyna zdobywa II miejsce w rozgrywkach dzieci o Puchar im. Pawła Lazara i I miejsce w rozgrywkach dzieci o Puchar prezesa Śl.Z.H.T.
Zasadniczy skład drużyny: Michał Grzegorek, Grzegorz Kiełczewski, Kamil Tomaszewski, Damian Stępniak, Maciej Janeczek, Krzysztof Kedzierski, Przemysław Kurnik, Tomasz Adameczek, Łukasz Podmorański, Tadeusz Koźbiał, Tomasz Wtykło, Piotr Barucha, Krzysztof Michalik, Łukasz Duraj.

Siemianowickie Stowarzyszenie Sympatyków Hokeja na Trawie
Stowarzyszenie jest samodzielnie zarejestrowaną organizacją w Sądzie Wojewódzkim w Katowicach.
Stowarzyszenie Sympatyków zostało zarejestrowane 23 kwietnia 1998 roku.
Celem tej organizacji jest propagowanie hokeja na trawie oraz integrowanie środowiska hokejowego.
Stowarzyszenie bierze aktywny udział w szkoleniu dzieci i młodzieży oraz w organizacji zawodów i imprez hokeja na trawie.
Już po krótkim okresie istnienia Stowarzyszenie może pochwalić się bardzo dobrą organizacją imprez okręgowych i finałowych w hokeju na trawie.
Działania Zarządu Stowarzyszenia ukierunkowane są na podniesienie poziomu tej dyscypliny sportu, a marzeniem wszystkich hokeistów nie tylko siemianowickich, jest budowa boiska o sztucznej nawierzchni.
Siemianowickie Stowarzyszenie Sympatyków Hokeja na Trawie związane jest w swojej działalności ściśle ze Śl.Z.H.T. w Katowicach.
Zarząd stowarzyszenia: Mariusz Kozioł – prezes, Mirosław Sitko – vice prezes, Stefan Szwarcer – sekretarz
Członkowie: Edward Sieroń, Krzysztof Wieczorek, Zygmunt Świeca
Komisja Rewizyjna: Elżbieta Gąsiorowska – przew., Józef Klayner – członek, Józef Staniczek – członek

Hokej Żeński

KS Kolejarz Sosnowiec
30 grudnia 1974 roku powstaje sekcja hokeja na trawie kobiet z inicjatywy Józefa Klaynera przy KS Kolejarz. Mimo treningów i zaangażowania dziewcząt sekcja ze względu na brak przeciwniczek na Śląsku nie przystąpiła
do rozgrywek i została w niedługim czasie rozwiązana.

KHNT Budowlani Katowice
W roku 1977 powstaje sekcja hokeja na trawie KHNT Budowlani Katowice, Która w początkowym okresie istniała przy szkole podstawowej w Katowicach – Żałężu. Założycielem tej sekcji był Ryszard Twardowski jej późniejszy trener i wychowawca. Zaznaczyć należy że dziewczęta z tej sekcji były prawidłowo prowadzone i dlatego już w roku 1978 zawodniczki tej sekcji Jolanta Błędowska, Jolanta Wieczorek, Grażyna Podsiadlik i Ewa Skrzypkowska zostały powołane do kadry juniorek.
Duży sukces odniosły juniorki KHNT Budowlanych w roku 1981 zdobywając mistrzostwo Polski.
Mistrzostwo Polski wywalczyły następujące zawodniczki: Iwona Konopka, Grażyna Skrzypkowska, Grażyna Kuczka, Ewa Skrzypkowska, Jolanta Błędowska, Jolanta Wieczorek, Anna Zachacz, Ewa Olesińska, Małgorzata Włosek, Hanna Wołczuk, Grażyna Podsiadlik, Anna Zawadzka.

AZS Środowiskowy Katowice
Sekcja hokeja na trawie kobiet przy tym klubie powstała w roku 1981.
Jej założycielem był Ryszard Twardowski. Ryszard Twardowski był twórcą programu rozwoju hokeja kobiecego na Śląsku i sukcesy akademiczek świadczą o tym ze postanowione zadania były właściwe i realizowane. Już w roku 1984 drużyna AZS zdobywa mistrzostwo Polski i powtórzyła to w latach następnych 1985 i1986.
W latach 1987 i 1989 akademiczki były na III miejscu, a w roku 1991 na II miejscu.
Barwy klubowe najczęściej reprezentowały: Małgorzata Lipska, Lidia Zgajewska, Danuta Spałek, Renata Młynarska, Izabela Szczygieł, Sylwia Czogała, Katarzyna Biernacka, Jolanta Piątek, Iwona Jabłońska, Beata Datka, Maria Mączka, Beata Galos, Beata Leśniewska, Agnieszka Spałek, Monika Wojtysiak, Alicja Halska, Monika Wełna, Beata Błędowska, Barbara Fic, Małgorzata Spałek, Iwona Buchalik, Grażyna Kowal, Aldona Nowaczyk, Małgorzata Zapała.
Szkoleniowcami byli: Ryszard Twardowski, Jerzy Jezierski, Jan Micał.
Funkcję kierownika pełnili: Tadeusz Mazepa, Hubert Rojczyk i Karol Wysluch.

HKS Siemianowiczanka
Dnia 1 lipca 1983 roku powstała sekcja hokeja na trawie kobiet przy HKS Siemianowiczanka w Siemianowicach. Założycielem i jej późniejszym trenerem był Henryk Kubara.
W krótkim czasie dysponuje grupą dobrze wyszkolonych zawodniczek: Aleksandra Białas, Joanna Jagła, Izabela Szołtysik, Katarzyna Zawada, Monika Mikołajczyk, Barbara Buchta, Małgorzata Zapała, Mariola Woźniak, Marzena Klimkiewicz, Irena Kozieł.
Wielkim sukcesem było zdobycie w roku 1985 tytułu mistarza Polski juniorek na boisku.
Do tego sukcesu przyczyniły się: Katarzyna Mucha, Beata Mierzwa, Marzena Klimkiewicz, Mariola Woźniak, Izabela Szołtysik, Katarzyna Zawada, Małgorzata Zapała, Grażyna Wszędybyl, Irena Kozieł, Monika Mikołajczyk, Aleksandra Białas.
Oprócz w/w startowały jeszcze: Barbara Buchta, Bożena Obydź, Angelika Gwóźdź, Lidia Polowy, Joanna Chrost, Agnieszka Spiewok, Danuta Pradela, Anna Łysko, Katarzyna Nowak, Jolanta Sobieraj, Barbara Kikosicka, Katarzyna Marek.
Trenerską pieczę sprawowali: Henryk Kubara, Jan Przybyła, Mariola Woźniak -Michalik.
W roku 1988 sekcja ta zdobywa III miejsce w Halowych Mistrzostwach Polski Kobiet.
W roku 1993 drużynę po odejściu Henryka Kubary przejmuje Grzegorz Janota.
Dużym sukcesem było zdobycie w roku 1996 III miejsca w rozgrywkach halowych o mistrzostwo Polski.
Skład drużyny z tego okresu: Anna Łysko, Karina Kucia, Bożena Szwed, Barbara Janota, Patrycja Bielanik, Agnieszka Spiewok.
Stoją od lwewj: Sylwia Grytz, Joanna Chrost, Mirosława Czekała, Agata Kowalczyk, Grzegorz Janota (trener).
Drużyna żeńska HKS Siemianowiczanka zostaje rozwiązana w 1996 roku.

LKS Zawiercie
W latach 80-tych istnieje jeszcze jedna drużyna żeńska o której brak jakichkolwiek danych. Sekcja ta zajmowała się w zasadzie juniorkami.
W jej składzie występowały: Iwona Radosz, Małgorzata Maciążek, Renata Gieszczyk, Zyta Porada, Małgorzta Rok, Bożena Radosz, Mirosława Borowik, Grażyna Gryga, Agnieszka Musiałek, Dorota Wyleciał, Iwona Zając, Maryla Mrugała, Małgorzata Domagała.

SSSHT Siemianowice
8 listopada 1999 roku zostaje zgłoszona sekcja hokeja żeńskiego do PZHT.
Sekcja powstaje z inicjatywy SSSHT, a przy ogromnych staraniach Małgorzaty Tomeckiej byłej zawodniczki HKS Siemianowiczanka.
Pomocą służyła również Joanna Kral – dyr. MOSiR w Siemianowicach udostępniając obiekt.
Trenerem został Zdzisław Żabiałowicz, a kierownikiem Małgorzata Tomecka. Sekcję reprezentują: Patrycja Bielanik, Gosia Sobczyk, Joanna Chrost, Sylwia Grytz, Karina Kucia, Ewa Lesko, Iza Zielińska, Małgorzata Tomecka, Anna Bieniek, Katarzyna Grytz, Barbara Zając, Jolanta Piętka i Agnieszka Kostka. Drużyna w rozgrywkach halowych 99/2000 zdobyła III m-ce w MP seniorek.

Kluby byłego województwa krakowskiego
Publikujemy je tutaj fragmentarycznie gdyż przed powołaniem Okręgowego Związku Hokeja na Trawie w Krakowie jak i po jego rozwiązaniu należały do Okręgowego Związku Hokeja na Trawie w Katowicach.

SKS Energia Kraków
W roku 1952 znany sportowiec Zdzisław Russer zorganizował w SKS Energia drużynę hokejową na trawie przy Technikum Energetycznym w Krakowie.

SKS Nałęcz Kraków
W tym samym roku olimpijczyk w hokeju na lodzie Roch – Kowalski zakłada drużynę hokeja na trawie przy liceum im. Nowodworskiego w Krakowie.

AZS Kraków
Sekcja hokeja na trawie AZS Kraków zostaje założona w roku 1952.
Jej założycielami byli Tadeusz Baczyński i Jan Hamerski.
Drużyna brała udział w rozgrywkach okręgowych OZHT Katowice, a później w rozgrywkach II ligi grupy południowej.
Zespól krakowski grał w zestawieniu: Bogusław Niziański, K. Kopytko, T. Pawlisz, W. Haberek, Kazimierz Białas, M. Chrzanowski, Z. Wójcik, L. Walkiewicz, Czesław Braszek, W. Kopacz, J. Mizian.
W listopadzie 1954 roku AZS Kraków brał udział w Poznaniu w nieoficjalnych mistrzostwach AZS-ów i zajął III miejsce po AZS Poznań, AZS Szczecin, a przed Szkołą Inżynierską z Czestochowy. W zwycięskim meczu ze szkoła Inż. AZS Kraków uzyskał wynik 3 : 1.
Skład Drużyny AZS Kraków z roku 1954.: Władysław Hawan, Wiesław Młodożeniec, Kazimierz Białas, Edmund Bąk, Józef Urbańczyk, Jan Bester, Jerzy Wyżga, Ryszard Lament, Bogusław Niziański, Tadeusz Socholik
Drużyna AZS Kraków w rozgrywkach spisuje się różnie, ma swoje wzloty i upadki i nigdy nie zaznała zaszczytu startu w I lidze.
Trenerem AZS Kraków był Jan Hamerski, a bardzo przychylnym sekcji był Tadeusz Rokosowski kier. Studium WF AGH Kraków.
Drużyny z końca 1956 roku – AZS Częstochowa i Krakówj: Staniaław Garstka, Kazimierz Jerzak (Cz), Stanisław Stefaniszczyn (Cz), Jan Bester (K), Tadeusz Socholik (Cz), Kazimierz Białas (K), Henryk Żelazny (Cz), Władysław Hawan (K),Wiesław Młodożeniec (K), Józef Urbańczyk (K), Jerzy Wyżga (K), Zygmunt Misztal (Cz), Mieczysław Natkaniec (K), Jerzy Szydziak (Cz), N/N, Wacław Trepka (Cz), Bogusław Niziański (K), Stefan Mateja (K), Jan Gil (Cz),
Jan Janocha (K) Sędzia: Jan Hamerski

RKS Grabarnia Kraków
Sekcję hokejową na trawie RKS Grabarnia utworzono w roku 1959.
Sekcję utworzono za sprawą starań prof. Zdzisława Russera.
Pierwszy zespół w klubie tworzyli: Działowski, Palenik, Stolarczyk, Lesiecki, Pacuła, Cięciwa, Biel, Szczurkowski, Starowicz, Korzeń, Janikowski.
Trenerem wówczas był Zdzisław Russer.
Sekcja hokeja na trawie RKS Grabarnia przechodzi różne koleje losu ale stale się rozwija grając w lidze międzywojewódzkiej grupy południowej.
Najbliżej dużego sukcesu byli hokeiści Garbarze w sezonie 1969/70 gdzie tylko gorsza różnica bramek wyeliminowała ich z rozgrywek eliminujących do I ligi.
Drużyne z roku 1970 tworzyli: Siwek, Działowski, Kazimierz Białas, Jacek Karolak, Andrzej Karolak, Talaga, Dukała, Lesiecki, Jan Biel, Surówka, Migas, Filus, Dobosz, Zubek, Kurowski, Piotr Jakubowski, Wojciech Jakubowski, R. Kubicki, Zbigniew Kaim.

KS Sokolica Krościenko
Sekcje hokeja na trawie Sokolica powołano do życia w roku 1960.
Założycielem tej sekcji był Tadeusz Baczyński. Trenerem zawodników co dopiero założonej sekcji był Marian Małkowiak gnieźnianin.
W rozgrywkach o wejście do II ligi odbywających się w roku 1961 w Łodzi KS Sokolica zajmuje I miejsce. Było to największe osiągniecie tej sekcji.
Jednym z najlepszych zawodników tej drużyny był Jan Karamon.
Najbardziej oddanym dzialaczem tej sekcji był Józef Zabrzeski.
W tych latach istniały również takie kluby jak: MKS Zryw Krynica, Nowy Sącz i Nowy Targ.
Niestety brak zupełnych danych na temat ich działalności sportowej i organizacyjnej.

KS Dąbski Kraków
W roku 1974 założona zostaje sekcja hokeja na trawie KS Dąbski Kraków z inicjatywy Juliana Szymańskiego.
Seniorzy występowali w II lidze ale największe sukcesy osiągnęli juniorzy i młodzicy.
Młodzicy zajmowali czołowe miejsca w rozgrywkach okręgowych tak w hali jak i na boisku. Juniorzy młodsi zdobyli finał w Ogólnopolskiej Spartakiadzie Młodzieży w latach 1987 – 1988.
Juniorzy zdobyli w roku 1989 mistrzostwo okręgu katowickiego.
Seniorzy mogą pochwalić się sukcesami na polu spotkań międzynarodowych. Odnosili sukcesy z drużynami jugosłowiańskimi.
W drużynie tej startowali: Wojciech Jakubowski, Zygmunt Oszutowski, Paweł Stachowiec, Piotr Kuzyk, Józef Surma, Grzegorz Pochroń, Marek Banat, Wiesław Bartosik, Piotr Pitala, Andrzej Toroń, Tadeusz Czajkowski, Waldemar Kursa, Jacek Ballada, Artur Bert, Andrzej Jakubowski, Robert Moskal, Paweł Tram, Piotr Wojnar, Robert Żurek, Wojciech Jamborski, Robert Adamski, Marek Kowalczyk, Dariusz Kowalczyk, Andrzej Tejman, Bogdan Kłos, Ryszard Mularz, Mirosław Śliwa, Bogdan Blak i Roman Karpiuk.
Szkoleniem zawodników zajmowali się: Józef Urbańczyk, Wojciech Jakubowski i Jacek Karolak.
Zasłużonymi działaczami dla sekcji są: Ryszard Pamuła, Zbigniew Musiał i Tadeusz Balonek.

Olimpijczycy
1960 – Rzym – Roman Micał – KS Piast Gliwice, Witold Ziaja – HKS Siemianowiczanka
1972 – Monachium – Jerzy Choroba – HKS Siemianowiczanka, Zbigniew Łój – HKS Siemianowiczanka, Ryszard Twardowski – AZS Katowice, Aleksander Wrona – AZS Katowice, Witold Ziaja – HKS Siemianowiczanka
1980 – Moskwa – Jolanta Błędowska – KHNT Budowlani Katowice, Krystian Bąk – HKS Siemianowiczanka, Henryk Horwat – AZS Katowice, Andrzej Myśliwiec – AZS katowice, Jan Sitek – HKS Siemianowiczanka, Tadeusz Socholik – sędzia techniczny
1984 – Los Angeles – Tadeusz Socholik – sędzia techniczny

Zasłużeni Mistrzowie Sportu
Roman Micał – KS Piast Gliwice
Aleksander Wrona – AZS Katowice
Witold Ziaja – HKS Siemianowiczanka

Mistrzowie Sportu
Jolanta Błędowska – KHNT Budowlani K-ce, AZS Katowice
Krystian Bąk – HKS Siemianowiczanka
Jerzy Choroba – HKS Siemianowiczanka
Henryk Horwat – AZS Katowice
Zbigniew Łój – HKS Siemianowiczanka
Roman Micał – KS Piast Gliwice
Andrzej Myśliwiec – AZS Katowice
Ryszard Twardowski – WKS Grunwald Poznań, AZS Katowice
Aleksander Wrona – HKS Siemianowiczanka

Reprezentanci Polski
Andrzej Myśliwiec 190 spotkań AZS Katowice
Karol Podżorski 188 ‘’ Piast Cieszyn, Lech Poznań
Krystian Bąk 101 ‘’ HKS Siemianowiczanka
Paweł Bogucki 95 ‘’ Start Gniezno, HKS Się-ka
Witold Ziaja 79 ‘’ HKS Siemianowiczanka
Aleksander Wrona 75 ‘’ AZS Katowice
Jerzy Mirosław 55 ‘’ HKS Siemianowiczanka
Jan Sitek 48 ‘’ HKS Siemianowiczanka
Józef Skrzypiec 43 ‘’ HKS Siemianowiczanka
Tomasz Spałek 41 ‘’ HKS Siemianowiczanka
Roman Micał 36 ‘’ Piast Gliwice, AZS Katowice
Jerzy Choroba 34 ‘’ HKS Siemianowiczanka
Henryk Horwat 32 ‘’ AZS Katowice
Ryszard Twardowski 18 ‘’ AZS Katowice
Zbigniew Łój 16 ‘’ HKS Siemianowiczanka
Bogdan Lizok 10 ‘’ HKS Siemianowiczanka
Bogumił Bartodziej 7 ‘’ HKS Siemianowiczanka
Rudolf Kubac 7 ‘’ HKS Siemianowiczanka
Andrzej Micał 7 ‘’ AZS Katowice
Janusz Micał 7 ‘’ Piast Gliwice
Jan Rygol 6 ‘’ AZS Katowice
Ryszard Cechmajster 5 ‘’ AZS Katowice
Roman Terdyk 5 ‘’ Piast Gliwice
Jacek Guzy 3 ‘’ HKS Siemianowiczanka
Marek Paździorny 3 ‘’ HKS Siemianowiczanka
Stanisław Stąpor 3 ‘’ Górnik Siemianowice
Zygmunt Romańczyk 2 ‘’ HKS Siemianowiczanka
Zbigniew Dubiel 1 spotkanie AZS Katowice
Grzegorz Górski 1 ‘’ Śląsk Tarn. Góry
Andrzej Kokoszka 1 ‘’ AZS Katowice
Ryszard Kurasz 1 ‘’ AZS Katowice
Jan Micał 1 ‘’ Piast Gliwice
Krzysztof Michalik 1 ‘’ HKS Siemianowiczanka
Krzysztof Sitko 1 ‘’ AZS Katowice
Janusz Klukowski 1 ‘’ HKS Siemianowiczanka
Franciszek Jarczyk 1 ‘’ KH Siem-ce (przed 1939 r.)
Wilhelm Soboszczyk 1 ‘’ KH Siem-ce (przed 1939 r.)
Edward Sojka 1 ‘’ KH Siem-ce (przed 1939 r.)
Ksiuszczyk 1 ‘’ KH Siem-ce (przed 1939 r.)

Zasłużeni Działacze dla hokeja Śląskiego
Leonard Borończyk
Ur. 11.08.1932 Kraków
Zm. 08.03.1988 Gliwice – długoletni zawodnik oraz działacz KS Piast Gliwice. Członek kadry narodowej. Sędzia rzeczywisty i międzynarodowy. Długoletni członek zarządu OZHT i PZHT. Od 1951 vice prezes OZHT Katowice. Odznaczony wieloma wyróżnieniami sportowymi.

Józef Bratek
Ur. 08.02.1925
Zm. 11.07.1979 Katowice – długoletni działacz i sekretarz OZHT Katowice. Przewodniczący Sekcji Społecznej HnT przy WKKF Katowice w latach 1953 – 1957.

Bolesław Górak
Ur. 03.12.1908 Sosnowiec
Zm. 02.10.1992 Sosnowiec – współorganizator OZHT oraz jego długoletni Sekretarz i skarbnik. Honorowy prezes OZHT Katowice. Sędzia i współzałożyciel KS Stal Sosnowiec.

Jan Hamerski
Ur. 08.04.1914 Poznań
Zm. 14.03.1967 Katowice – wieloletni działacz OZHT Katowice, członek Wielu jego komisji. Współzałożyciel OZHT Kraków i AZS Kraków. Sędzia. Trener HKS Siemianowiczanka.

Jerzy Jezierski
Ur. 23.05.1931 ZSRR – długoletni działacz i sekretarz OZHT Katowice. Trener klasy „S”. Trener i zawodnik AZS Katowice, trener KHNT Budowlani Katowice i AZS US Katowice.

Ryszard Karczak
Ur. 22.06.1930 Lwów – współzałożyciel AZS Katowice. Zawodnik Piasta Gliwice i jego trener. Trener Start Gliwice. Długoletni członek różnych komisji OZHT Katowice.

Józef Klayner
Ur. 02.02.1936 Gniezno – Zawodnik Stali, Zagłębia i Kolejarza Sosnowiec, założyciel Kolejarza i Czarnych Sosnowiec. Założyciel sekcji żeńskich Kolejarza Sosnowiec i LKS Zawiercie. Działacz OZHT Katowice.
Leszek Krawczyk
Ur. 08.05.1929 Stanisławów – długoletni działacz na różnych szczeblach PZHT i OZHT Katowice. Współzałożyciel AZS Katowice. Sędzia międzynarodowy.

Edward Legierski
Ur. 11.05.1934 Kraków
Zm. 17.09.1982 Cieszyn – długoletni zawodnik, działacz i trener Piasta Cieszyn Współorganizator wielu imprez hokejowych na terenie Cieszyna.

Rudolf Legierski
Ur. 05.02.1941 Goleszów – długoletni działacz KS Budowlani Bielsko i
Organizator imprez zarówno na boisku jak i w hali hokeja na trawie na terenie Bielska.

Tadeusz Mazepa
Ur. 05.04.1922 Chełmek – długoletni zawodnik i działacz AZS Katowice. Działacz OZHT Katowice. Kilkuletni członek Zarządu PZHT Poznań. Sędzia międzynarodowy.

Andrzej Miśkiewicz
Ur. 28.11.1954 Środa Wlkp. – wieloletni zawodnik Polonii Środa Wlkp. Zawodnik Startu Gniezno, Piasta Gliwice i Startu Gliwice. Założyciel UKS Bukacik Gliwice. Od 1988 roku prezes Śląskiego Związku Hokeja na Trawie. Trener szkolenia centralnego. Wyróżniony wieloma odznaczeniami sportowymi. Członek Zarządu PZHT Poznań.

Edward Olma
Ur. 11.03.1932 Bielsko – długoletni zawodnik i trener KS Budowlani Bielsko. Współzałożyciel i trener KS Budowlani Wodzisław. Członek władz PZHT i wieloletni członek władz OZHT. Sędzia.

Piotr Panak
Ur. 15.06.1945 Cieszyn – Działacz Piasta Cieszyn. Kilkuletni Członek władz PZHT Poznań i OZHT.

Rudolf Płaza
Ur. 13.10.1930 Siemianowice – długoletni działacz HKS Siemianowiczanka. Współzałożyciel sekcji hokeja na trawie HKS Siemianowiczanka

Stefan Pollok
Ur. Brak daty
Zm. Brak daty – przedwojenny gracz KH Siemianowice, powojenny gracz HKS Siemianowiczanka i Górnik Siemianowice. Trener Górnika Siemianowice.

Zbigniew Raczkowsk
Ur. 01.06.1920 Lwów
Zm. 27.10.1976 Gliwice – współzałożyciel OZHT Katowice, jego były Prezes i vice prezes. Wieloletni działacz OZHT Katowice i członek PZHT Poznań.

Tadeusz Socholik
Ur. 17.02.1932 Cieszyn – zawodnik Piasta Cieszyn, AZS Kraków, AZS Częstochowa, Stali i Zagłębia Sosnowiec, HKS Siemianowiczanka. Trener zagłębia Sosnowiec, Górnika Siemianowice i HKS Siemianowiczanka. Długoletni prezes OZHT Katowice. Członek Zarządu, vice prezes oraz prezes PZHT Poznań. Długoletni członek międzynarodowych władz hokeja na trawie. Zasłużony działacz i sędzia.

Józef Staniczek
Ur. 31.08.1934 Siemianowice – długoletni zawodnik, działacz i trener Górnika Siemianowice. Wieloletni działacz i członek zarządu OZHT Katowice.

Leopold Sokal
Ur. 30.09.1920 Wiedeń
Zm. 12.09.1993 Katowice – wieloletni oddany działacz AZS, długoletni Działacz szczebla okręgowego kilku dyscyplin. Długoletni działacz PZHT Poznań i OZHT.

Adam Tarnawski
Ur. 27.09.1916 Lwów
Zm. 25.02.1978 Gliwice – wieloletni działacz Piasta Gliwice. Kilkuletni Działacz OZHT Katowice.

Ryszard Twardowski
Ur. 25.08.1948 Poznań – założyciel hokeja żeńskiego na Śląsku i długoletni Trener tej dyscypliny. Założyciel KHNT Budowlani i AZS Katowice sekcji żeńskich. Trener szczebla PZHT. Zawodnik Społem Łódź, Sparty Wrocław, Grunwaldu Poznań i AZS Katowice. Olimpijczyk.

Stanisław Waszkowski
Ur. 06.02.1915 Amstten (Austria)
Zm. 23.08.1991 – założyciel Piasta Cieszyn i jego długoletni kierownik. Współzałożyciel OZHT Katowice i jego wieloletni działacz.

Józef Wojtysiak
Ur. 03.04.1908 Poznań
Zm. 31.05.1994 Poznań – były zawodnik Czarni Poznań. Założyciel wielu Sekcji hokeja na trawie OZHT Katowice i ich trener. Współzałożyciel OZHT Katowice i jego pierwszy prezes. Członek zarządu i prezes PZHT Poznań.

Zasłużeni dla OZHT Katowice – działacze klubowi i zawodnicy
Krystian Bąk
Ur. 20.09.1956 Siemianowice – zawodnik HKS Siemianowiczanka, reprezentant i olimpijczyk

Bogumił Bartodziej
Ur. 07.10.1944 Siemianowice – zawodnik HKS Siemianowiczanka, reprezentant OZHT i Polski.

Jolanta Błędowska
Ur. 17.09.1963 Katowice – zawodniczka KHNT Budowlani i AZS Katowice, wielokrotna reprezentantka, olimpijka.

Jerzy Choroba
Ur. 26.11.1949 Siemianowice – zawodnik HKS Siemianowiczanka, Wielokrotny reprezentant, olimpijczyk

Zenon Didkowski
Ur. 25.06.1931 Tarn. Góry – zawodnik HKS Siemianowiczanka i Sparty Wrocław. Trener HKS i Sparty Wrocław wychowawca młodzieży.

Henryk Horwat
Ur. 09.02.1956 Katowice – zawodnik AZS Katowice, reprezentant i Olimpijczyk.

Stefan Karmelita
Ur. 08.03.1952 Gniezno – zawodnik i trener AZS Katowice. Założyciel sekcji hokeja na trawie KKS Śląsk Tarn. Góry i jej trener. Wychowawca młodzieży.

Jacek Karolak
Ur. 14.05.1945 Dąbrowice – zawodnik Grabarni Kraków i jej późniejszy trener. Trener KS Dąbski Kraków. Sędzia.

Zbigniew Łój
Ur. 05.12.1945 Wolterdinge – zawodnik HKS Siemianowiczanka, reprezentant i olimpijczyk.

Roman Micał
Ur. 16.01.1939 Zwięczyca – zawodnik Piasta Gliwice, AZS Katowice. Reprezentant i olimpijczyk.
Jerzy Mirosław
Ur. 18.03.1961 Siemianowice – zawodnik HKS Siemianowiczanka, Reprezentant OZHT i Polski.

Andrzej Myśliwiec
Ur. 03.07.1957 Katowice – zawodnik AZS Katowice i klubów włoskich oraz ich trener. Reprezentant i olimpijczyk.

Karol Podżorski
Ur. 09.01.1965 Cieszyn – zawodnik Piasta Cieszyn, Lecha Poznań i klubu włoskiego Catania. Wielokrotny reprezentant kraju. Wychowawca młodzieży.

Edward Sieroń
Ur. 05.01.1938 Siemianowice – zawodnik HKS Siemianowiczanka i jej późniejszy trener. Działacz sekcji i prezes klubu
Jan Sitek
Ur. 12.06.1953 Siemianowice – zawodnik HKS Siemianowiczanka i jej trener. Reprezentant i olimpijczyk.

Józef Skrzypiec
Ur. 13.03.1947 Siemianowice – zawodnik HKS Siemianowiczanka. Trener Górnika Siemianowice. Reprezentant kraju

Krzysztof Wieczorek
Ur. 24.06.1966 Siemianowice – zawodnik Górnika Siemianowice. Sędzia. Działacz SSSHT i OZHT Katowice.

Aleksander Wrona
Ur. 11.05.1940 Wróblowice – zawodnik AZS Katowice. Reprezentant i olimpijczyk.

Witold Ziaja
Ur. 16.11.1940 Siemianowice – zawodnik HKS Siemianowiczanka i kapitan drużyny. Trener repr. żeńskich Szwajcarii i Austrii. Trener repr. Polski i olimpijczyk.

Stanisław Białogłowski
Ur. 08.01.1941 Bielsko – zawodnik KS Budowlani Bielsko. Trener sekcji hokeja na trawie Budowlanych Bielsko. Zasłużony działacz.

Jan Buzek
Ur. 19.03.1942 Cieszyn – zawodnik Piasta Cieszyn i późniejszy trener. Wychowawca młodzieży.

Ryszard Cechmajster
Ur. 07.10.1965 Bielsko – zawodnik Budowlanych Bielsko i AZS Katowice. Reprezentant Polski i OZHT Katowice.

Herbert Cuber
Ur. Brak daty Siemianowice – zawodnik HKS Siemianowiczanka, działacz Sekcyjny i klubowy. Sędzia.

Zbigniew Dubiel
Ur. 18.10.1944 – Zawodnik AZS Katowice. Reprezentant.

Jacek Guzy
Ur. 24.03.1964 Tarn. Góry – zawodnik HKS Siemianowiczanka i AZS Katowice. Założyciel UKS Mustangi Michałkowice i ich trener.

Marian Janota
Ur. 15.08.1938 Siemianowice – zawodnik HKS Siemianowiczanka. Sędzia i działacz.

Jerzy Jezierski
Ur. 23.05.1931 – zawodnik AZS Katowice, ich trener. Trener kl. „S”

Rudolf Kubac
Ur. 09.04.1954 Siemianowice – zawodnik HKS Siemianowiczanka. Reprezentant

Ryszard Kurasz
Ur. 12.04.1947 – zawodnik AZS Katowice i reprezentant

Bogdan Lizok
Ur. 14.10.1967 Siemianowice – zawodnik HKS Siemianowiczanka i reprezentant.

Karol Machnik
Ur. Brak daty
Zm. Brak daty – sekretarz klubu HKS Siemianowiczanka, działacz Zasłużony dla sekcji hokeja na trawie.

Józef Magiera – zawodnik AZS Katowice i później zasłużony działacz sekcji i klubu.

Stefan Mateja – zawodnik AZS Kraków i Zagłębia Sosnowiec. Sędzia i działacz

Andrzej Micał
Ur.20.07.1968 Gliwice – zawodnik Startu Gliwice i AZS Katowice. Reprezentant

Jan Micał
Ur. 03.10.1941 Zwięrzyca
Zm. Brak daty – zawodnik Piasta Gliwice i AZS Katowice. Reprezentant i Sędzia.

Janusz Micał
Ur. 23.01.1963 Gliwice – zawodnik Piasta Gliwice i AZS Katowice. Reprezentant. Założyciel UKS Panda Gliwice i jej trener.

Jerzy Mielcarek
Ur. 25.01.1947 Ostrów Wlkp. – wieloletni działacz KKS Śląsk Tarn. Góry Sędzia. Działacz OZHT Katowice. Członek komisji Rewizyjnej PZHT Poznań.

Stanisław Myrta
Ur. 14.11.1937 Siemianowice
Zm. 18.07.1998 Siemianowice – zawodnik Górnika Siemianowice, działacz Sekcji i klubu. Sędzia. Działacz OZHT Katowice

Tadeusz Pawłowski
Ur. 08.10.1941 Sosnowiec – zawodnik Zagłębia Sosnowiec. Działacz sekcji i klubu KKS Czarni Sosnowiec. Trener i sędzia

Zygmunt Romańczyk
Ur. 22.09.1950 Siemianowice – zawodnik HKS Siemianowiczanka. Reprezentant i sędzia

Jan Rygol
Ur. 20.12.1962 Katowice – zawodnik AZS Katowice. Reprezentant.

Stanisław Sakiel
Ur. 21.10.1926 Powoendenie – lekarz HKS Siemianowiczanka. Lekarz i opiekun zawodników OZHT Katowice i kadry narodowej.

Tadeusz Sieroń
Ur. Brak daty
Zm. Brak daty Siemianowice – długoletni kierownik sekcji HKS Siemianowiczanka i klubu. Działacz OZHT Katowice.
Krzysztof Sitko
Ur. 11.08.1953 – zawodnik AZS Katowice. Reprezentant.

Stanisław Skrzypiec
Ur. 27.01.1935 – zawodnik Górnika Siemianowice i HKS Siemianowiczanka. Wieloletni działacz sekcji i klubu, później jego prezes. Sędzia międzynarodowy

Tomasz Spałek
Ur. 18.01.1974 Siemianowice – zawodnik HKS Siemianowiczanka i Grunwaldu Poznań. Wielokrotny reprezentant

Stanisław Stąpor
Ur. 04.08.1954 Jordanów – zawodnik Górnika Siemianowice. Reprezentant. Trener.

Stefan Szwarcer – zawodnik Górnika Siemianowice. Sędzia, działacz SSSHT Siemianowice.

Mariusz Kozioł – zawodnik Górnika Siemianowice. Sędzia. Działacz sekcji a obecnie prezes SSSHT Siemianowice.

Józef Urbańczyk
Ur. 19.03.1932 Cieszyn – zawodnik AZS Kraków, AZS Częstochowa i Stali Sosnowiec. Sędzia. Założyciel KS Dąbski Kraków i jego trener.

Józef Wilczok
Ur. 12.04.1944 – Sędzia. Wieloletni przewodniczący kolegium sędziów OZHT Katowice. Członek kolegium sędziów w PZHT Poznań. Działacz OZHT Katowice.

Henryk Kubara
Ur. 21.04.1951 Siemianowice – założyciel sekcji żeńskiej HKS Siemianowiczanka i jej trener. Działacz OZHT Katowice

Wspomnienia
Postanowiłem napisać kilka słów gdyż jubileusz 50-cio lecia jest równoważny z latami mojej działalności w hokeju na trawie jako zawodnik, trener, działacz i sędzia.
Zapoznanie się z tą dyscypliną było dość niezwykłe gdyż w roku 1948 w całodziennym kinie aktualności oglądaliśmy codziennie turniej olimpijski hokeja na trawie w Londynie. Postanowiliśmy z kilkoma kolegami cos takiego grać bo tak nam się podobały oglądane wyczyny zawodników na ekranie. Na całe szczęście podobnego zdania był działacz sportowy p. Stanisław Waszkowski. Gdy w Cieszynie zjawił się pełnomocnik PZHT p. Józef Wojtysiak z propozycją utworzenia sekcji hokeja na trawie, sekcja taka została utworzona przy TS Piast Cieszyn.
Nieporównywalna jest różnica między wtedy a teraz. My zaczynaliśmy po wojnie spragnieni ruchu, spotkań z innymi rówieśnikami i poznania świata, a do tego sport był idealny. Sport który uprawialiśmy spontanicznie, dla przyjemności bez żadnych gratyfikacji materialnych. Trenowaliśmy bez niczyjego nakazu prawie codziennie bo sprawiało nam to ogromną przyjemność i radość. Warunki są nie do porównania. Przypominam sobie jak p. Józef Wojtysiak jeździł na treningi z wiązką lasek pod pachą i piłkami w teczce aby móc w miarę normalnie przeprowadzić trening. Do roku 1950 czynił to społecznie, bez żadnej odpłatności, dla „idei”. Dopiero następne lata powoli ale systematycznie wypierały „ideę” sportową. A potem to już coraz więcej walki o pieniądze bo władza sportowa wymyśliła że kryterium przyznawania i wielkości dotacji będzie punktacja za wyniki.
Zastanawiające jest również jak bardzo zmieniły się wzajemne relacje i sposób bycia. Teraz nikt niema czasu, wszyscy są zabiegani i brak czasu psuje im przyjemność uprawiania sportu. My mieliśmy czas na wszystko choć również chodziliśmy do szkoły i na studia i potrzebowaliśmy czasu na naukę.
Również na przykład na podziwianie starszych kolegów przyjeżdżających na mecze, mowa oczywiście o tych z Poznania albo Gniezna. Wszyscy w miarę równo ubrani z małymi walizeczkami na sprzęt bo torby sportowe w dzisiejszym wydaniu nie istniały. Co za piękny widok.
Po meczu było zwyczajem zaproszenia naszych przeciwników do kawiarni aby wysłuchać ich wrażeń ze spotkania, dowiedzieć się jak graliśmy i co robimy nie tak jak trzeba.
W latach 50-tych sport stawał się coraz bardziej rywalizacją i walka o punkty, miejsce i pieniądze.
Okręgowy Związek Hokeja na Trawie przechodził różne momenty, raz stagnacji, raz rozkwitu jak to w sporcie bywa. Rywalizowaliśmy z innymi okręgami ale najbardziej z poznańskim.
Były czasy że mieliśmy reprezentantów i olimpijczyków i były chude lata pod tym względem.
Myślę że przez te 50 lat śląski hokej na trawie wniósł swoją cegiełkę w budowę polskiego hokeja na trawie i mam nadzieję że kiedyś znowu stanie się liczącym w polskim hokeju.